Amasra Müessese Müdürlüğü’ne atamalar

Bartın’ın Amasra ilçesinde maden faciasının akabinde Amasra Kuruluş Müdürlüğü’nde, üretimden sorumlu müdür yardımcısı ve işletme müdürü atamaları yapıldı. Zonguldak Armutçuk Kuruluş Müdür Yardımcısı Cüneyt Yamudi Amasra Kurum Müdürlüğü’ne üretimden sorumlu müdür yardımcısı olarak atandı. Zonguldak Gelik İşletme Müdürlüğü’nde vazife yapan Batuhan Yaşar‘ın ise Amasra Kuruluş Müdürlüğü’ne işletme müdürü olarak ataması yapıldı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Kuruluş Müdürlüğü’ne bağlı ocakta meydana gelen facianın akabinde yürütülen soruşturma kapsamında Amasra Sulh Ceza Hakimliği, TTK Amasra Kuruluş Müdürü Cihat Özdemir, TTK Amasra Kuruluş İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi, teknikten sorumlu kurum müdür yardımcısı Salih Atmaca, TTK Amasra Kurum İşletme Baş Mühendisi Mehmet Tural, iş güvenliği şube müdür vekili Volkan Soylu, maden mühendisi Levent Aydın, maden mühendisi İbrahim Hakan Mengeş ve emniyet mühendisi Şahan Kahraman‘ın ‘Taksirle vefata ve yaralanmaya neden olmak’ hatasından tutuklanmalarına karar verdi.

TTK Genel Müdürlüğü tarafından Amasra Kuruluş Müdürlüğü’ne atamalar yapıldı. TTK Genel Müdürlüğü, Zonguldak Armutçuk Kurum Müdür Yardımcısı Cüneyt Yamudi’yi Amasra Kurum Müdürlüğü’ne üretimden sorumlu müdür yardımcısı olarak atadı. Zonguldak Gelik İşletme Müdürlüğü’nde misyon yapan Batuhan Yaşar’ın ise Amasra Kuruluş Müdürlüğü’ne işletme müdürü olarak ataması yapıldı. Yamudi ve Yaşar’ın misyonlarına başladıkları öğrenildi.

Ne olmuştu?

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kuruluş Müdürlüğü’ne ilişkin maden ocağında 14 Ekim’de meydana gelen grizu patlamasında 41 emekçi kaza sırasında, 1 kişi de kaldırıldığı hastanede haftalarca ağır bakımda kaldıktan sonra ömrünü yitirmişti. Olayın gerçekleştiği gün, Bartın Valiliği tarafından kazanın grizu patlaması nedeniyle -300 kotunda gerçekleştiği açıklanmıştı.

Birçok sendika ve dernek, kazanın metan gazı ve öbür yapısal zorunluluklarla ilgili alınmayan tedbirler nedeniyle gerçekleştiğini belirterek hükûmeti eleştirdi ve bu nedenle kazayı ‘katliam’ olarak kıymetlendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir