Bursa’nın Tekstil Atık Su sorununa ‘Teknik’ çözüm

BURSA (İGFA) – Bursa’nın dokuma atık suyu meselesine doğal yollardan tahlil önerisi de getiren projeyi; Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi (MDBF) Kimya Mühendisliği Kısmı 3. sınıf öğrencileri Dilara Doğancı, Deren Öner ve Tuğçe Selvi hazırladı.

MDBF Kimya Mühendisliği Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Derya Ünlü’nün danışmanlığını yaptığı proje, dokumacılık atık suyu arıtımında değerli bir alternatif olacak.TÜBİTAK 2209-A dayanağı alan proje ile endüstride kullanılan ve dokuma atık sularında sıkça rastlanan, metilen mavisi boyasını içeren atık su, geri kazanılacak. Yeni bir metot geliştirdiklerini aktaran Doç. Dr. Derya Ünlü proje ile yerli, ulusal ve doğal bir gereç elde edeceklerine vurgu yaptı.

SU KAYNAKLARI SÜRATLİ BİR BİÇİMDE YOK OLUYOR

21. yüzyılda dünya nüfusunun üç kat artmasına karşılık su kaynaklarının kullanımının altı kat arttığını tabir eden Doç. Dr. Ünlü sonlu olan su kaynaklarının sanayileşme ve süratli kentleşme sonucu süratle ve denetimsiz bir biçimde tüketildiğini lisana getirdi.

Suların bir kısmının da kirletilerek kullanılamaz hale getirildiği sözlerini kullandı. Su kaynaklarının azalması ve var olan kaynakların kirlenmesi biçiminde karşımıza çıkan bu tehdit nedeni ile hayat kaynağımız olan suyun aktif kullanımının ehemmiyet kazandığını vurgulayan Ünlü, bu noktada da suyun ve gücün büyük bir kısmının kullanıldığı endüstriyel işletmelerdeki su tasarrufunun hayli kıymetli hale geldiğini lisana getirdi.

TAMAMEN DOĞAL YENİLİKÇİ BİR GEREÇ GELİŞTİRİLDİ

Bursa’nın kıymetli bir dokuma merkezi olması, dokuma bölümünün en kıymetli etraf sorunlarından olan boyar unsurlu atık sular ile Bursa’yı karşı karşıya bırakmaktadır diyen Doç. Dr. Derya Ünlü kelamlarına şöyle devam etti: Su kaynaklarımızın tükenmesi, susuzluk sorunu ile karşı karşıya kalmamız, bilhassa endüstride açığa çıkan atık suların arıtılarak proseste tekrar kullanımını mecburî kılıyor. İklim değişikliğinin yanında suyun denetimsiz tüketimi su kıtlığının en büyük nedenlerinden biri. Dokumacılık sanayisi bir ton eser başına tipik olarak 200-350 m3 atık su üretiyor. Bu atık suların arıtılarak prosese tekrar kazandırılması büyük değer taşıyor. Suların arıtılmasında da etraf dostu proseslerin kullanılması epey kıymetlidir. Bu gayeyle biyotemelli bir adsorbent geliştirilerek boyar hususların giderilmesini planladık. Su yosunları ve alglerden elde edilen biyobozunur polimer sodyum aljinat ve ülkemizin değerli atıklarından biri olan şeker pancarı küspesi kullanılarak biyoadsorbent sentezlenecek. Böylelikle yenilikçi bir materyal geliştirilmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir