E-ticaret hacmi üçüncü çeyrekte yüzde 243 arttı

Elektronik ticarette okul döneminin açılması, ofis harcamaları ve toplumsal faaliyetlere yönelik harcamalarla geçen yılın eylül ayına nazaran yüzde 243 ciro yükselişi kaydedildi.

E-Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği’nden (EDER) yapılan açıklamaya nazaran, e-ticarette eylül ayı ile birlikte geride kalan üçüncü çeyrek, süreç adetlerinin arttığı, cironun da kendini katladığı bir periyot oldu.

EDER Sözcüsü ve Projesoft Üst Yöneticisi (CEO) Yüksel Eminoğlu, e-ticarette bu yılın üçüncü çeyreğinde 2021’in birebir periyoduna nazaran süreç adetlerinin yüzde 41 arttığını belirterek “Tutar olarak da geçen sene eylül ile bu sene ortasında yüzde 243 artış var” sözünü kullandı.

Eminoğlu, üçüncü çeyrek dataları sektörel olarak incelendiğinde kırtasiye ve ofis harcamalarında süreç adedinin ikinci çeyreğe nazaran yüzde 35,1 arttığını belirterek, şunları kaydetti: “Verilere bakarak okul döneminin tesirinin yanında daha da kıymetlisi artık ofise dönüşlerin de başladığını görebiliyoruz. Firmalar büsbütün uzaktan değil, haftanın belirli günleri uzaktan çalışarak hem ofislerden hem de konutlardan faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bunun yanında bilhassa yardımcı eğitim setleri ve robotik programlamaya yönelik eser satışlarında gözlenen artış da öğrencilerin eğitim ve tercihlerinin teknoloji odaklı bir eğilim gösterdiğini bize gösteriyor”

SOSYAL FAALİYETLERE YÖNELİK SATIŞLARDA YÜKSELİŞ

Eminoğlu, “Sosyal faaliyetlere yönelik satışların da eylül ayı ile birlikte yükselişi, insanların yazlıklardan kente geldiğini ve toplumsal faaliyetlerin pandemi devrine nazaran arttığını gösteriyor” sözlerini kullanarak, “Giyimde de süreç adedinin geçen yılın üçüncü çeyreği ile kıyaslandığında yüzde 34,1 arttığını görebiliyoruz” dedi.

İşlem olarak okul ayakkabısı ve kıyafetleri satışında da önemli artışın göze çarptığını söz eden Eminoğlu, “Ayrıca, yetişkin ayakkabısı satışı da yılın en yüksek adetlerine çıkmış durumda. Bu da eylül ayı ile birlikte hem indirimlerin yüksek olması hem de ofise dönüşlerin başladığını gösteriyor” dedi.

‘ADET BAZLI DARALMA OLSA DA SEPET MEBLAĞLARI ARTTI’

Market alışverişlerinde ise bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 2,3’lük adet bazlı bir azalma olsa da sepet fiyatlarında yüzde 8,7 oranında bir artışın görüldüğüne işaret eden Eminoğlu, “Bu bilgi de bize bu periyotta kampanya ve indirimler ile birlikte insanların daha çok toplu eser aldığını gösteriyor. Sepet içeriklerine baktığımızda ise hijyen eserlerinin tekrar artışa geçtiğini görebiliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Eminoğlu, aktar eserlerinde gözlenen satış artışının da çok dikkat cazip olduğunu belirterek, “Bu da mevsimlerin değişmesi ile birlikte bitkisel çayların ve karışımların tercih olarak arttığını gösteriyor. Genel olarak sepetlerde, saç boyalarından ayakkabıya bilhassa eylül ayında görülen artışlar, güçlü bir ofis dönüşü olarak karşımıza çıkıyor” tabirlerini kullandı. (AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir