Eski Bakan Ömer Dinçer: Başörtüsü konusunda yasal ya da anayasal düzenlemeye ihtiyaç yok

AKP’de uzun yıllar misyon yapan eski Ulusal Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çıkışıyla başlayan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Tayyip Erdoğan’ın “anayasa” davetiyle devam eden başörtüsü konusu hakkında bir düzenlemeye gereksinim olmadığını söyledi.

Karar muharriri Elif Çakır, bugünkü köşesine eski Bakan Ömer Dinçer’le yaptığı görüşmeyi taşıdı. Dinçer, “Sadece CHP’nin değil ona karşılık olarak AK Parti’nin önerdiği anayasa da düzenleme yapalım teklifini de çok problemli görüyorum” dedi.

Dinçer, şu tabirleri kullandı:

“Başörtüsü vb. sorunlar Anayasada düzenleme yapılacak problemler değildir. Anayasanın mantığına uygun düşmediği üzere hukuk açısından da hakikat değil. Anayasalar toplumu bir ortada tutacak temel prensip ve pahalar üzerine yapılır. İçerik olarak bu tip tali sorunların anayasa da yer almaları yanlışsız bir prosedür değildir. Bunun sonu da olmaz.

Mevcut anayasamızda temel hak ve özgürlüklerle alakalı düzenleme var zati. O düzenleme insanın hak ve özgürlükleri temeldir diyor fakat o insan hak ve özgürlüklerin kullanılmasıyla alakalı bir düzenleme yok. Geçmişte laiklik kelam konusu olunca demokrasi ve kimi haklar askıya alınabiliyordu.

Başörtüsü, eğitim, dini inanç, seyahat ve tabir özgürlüklerinin tamamını kapsayacak ve onları teminat altına alacak ve devletin bu mevzudaki rolünü tanımlayacak halde bir düzenleme yapmak bütün Türkiye’yi rahatlatacaktır. Ve en doğrusu da budur. Bir düzenleme yapılacaksa anayasada bu kapsamda yapılmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir