İYİ Parti’den AK Parti’nin ‘başörtüsü teklifine’ yeşil ışık

ANKARA – DÜZGÜN Parti Sözcüsü Kürşad Güçlü, partisinin genel merkez binasında gündeme ait açıklamalar yaptı.
AK Parti’nin Meclis’e getirdiği başörtüsü düzenlemesine dair konuşan UYGUN Parti Sözcüsü Kuvvetli, “Burada iki öneli konunun altı çizildi. Bir; metin içerisinde riskli gördüğümüz, ileride sorun yaratacağını düşündüğümüz kimi tabirler var. Bunların değiştirilmesi gerekmektedir. Genel Yönetim Heyetimizden çıkan ortak görüş budur. Bununla birlikte Genel Yönetim Heyetimizde çoğunluğun eğilimi, temayülü ise olumlu bir kanaat içerisinde olduğumuz istikametindedir.” dedi.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in mevzuyu partisinin yetkili konseyleriyle görüşmeye devam edeceğini ekleyen Kuvvetli, “Anayasa değişiklik metni üzerindeki eğilimimizi etap etap sizlerle paylaşacağız” tabirlerini kullandı.

ZORLU’DAN BAKAN NEBATİ’TE: İNSAN ALLAH’TAN KORKAR

Türkiye’nin en kıymetli sıkıntısının iktisat olduğunu belirten Güçlü, “Siyasi iktidarın plansız ve dayatmacı siyasetleri sayesinde ne yazık ki bugün dertsiz hiçbir dal ve meslek kümesi kalmamıştır” dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “2022 en makûs yıl olarak tarihe geçecek. 100 milyar dolar dış ticaret açığı, 50 milyar dolar cari açık kelam konusu. Lakin çok şükür bu güç devri geride bırakıyoruz” biçimindeki açıklamasını hatırlatan Kuvvetli, “İnsan Allah’tan korkar. Bu cümleyi kurarken biraz düşünür. Ancak gelinen tablo o kadar acı ki, kendisi de bu vahim tabloyla yüzleşme sorumluluğunu taşımaya başladı. Bu gerçeklerin onlar tarafından da lisana getiriliyor olması bizim için hoş bir gelişme” diye konuştu.

Bakan Nebati’nin “Asgari ücretliye de, memura da, emekliye de ne verilse haklarıdır. Dar gelirliye, yoksul fukaraya vermek rahmet getirir” halinde açıklamasına da değinen Şiddetli, “Bu nasıl bir anlayış? Bu iki ifadeyi bütünleştirdiğimizde, milletimizin bu türlü bir anlayıştan umut beklemesi mümkün olabilir mi?” halinde konuştu.

EYT: YENİ BİR YAŞ SINIRLAMASI GETİRİLMEMELİ

EYT kapsamındaki mağduriyetler konusuna değinen Kuvvetli, bu konun da plansız ve dayatmacı bir anlayışla karmaşık hale getirildiğini savundu. İnsanların umutlarının ileri bir tarihe ertelendiğine işaret eden Kuvvetli, partisinin iktidarında bu sorunun çözüleceğini vurguladı ve “Yeni mağduriyetler yaratmamak için yeni bir yaş sınırlaması katiyen getirilmemelidir” dedi.

Başörtüsü için Anayasa teklifi konusuna da değinen Güçlü, şunları kaydetti:

“İYİ Parti olarak bu bahisteki hassasiyetimiz öteden beri muhakkaktır. Bu hususla ilgili olarak hakkında fezleke olan tek parti önderi, siyasetçi bizin genel liderimizdir. Bu husustaki hassasiyetimiz tartışılamaz. Fakat biz istiyoruz ki, memlekette çok sorunu varken, seçim sandığını bekleyip, siyasetin bugüne kadar yaptığı-yapamadığı şeylerle ilgili olarak bir yüzleşme isteği varken, bunun yanına bir de referandum sandığının konma gayretini, siyaseten yanlışsız bulmadığımız üzere milletimize karşı yapılmış bir haksızlık olarak da görüyoruz. Fakat gelinen etapta bir teklif metni var. Sayın Genel Liderimiz biraz evvel tabir ettiğimiz görüşlerimizi Altılı Masa’daki başkanlara götürerek, bu toplantıda tabir etti. Birlikte ortam bir tavır geliştirilmesi konusundaki ÂLÂ Parti’nin kanaatini önderlere aktardı. ‘Metin tekrar gelsin, ona nazaran davranalım’ formunda bir eğilim ortaya çıkmıştı. Artık malumunuz metin kamuoyuna yansıdı. Teklif resmi olarak da TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

‘ÇOĞUNLUĞUN EĞİLİMİ OLUMLU’

“Biz bu ve gibisi hususlarda, tartışmalı sorunlarda, ülkemizi ve milletimizi yakından ilgilendiren hususlarda yetkili kurullarımızca karar almayı gelenek haline getirmiş bir partiyiz. Bu bir süreç idaresi. Bunun bir modülü olarak da bugün Genel Yönetim Konseyimizde bu mevzuyu kıymetlendirme fırsatı bulduk. Genel Yönetim Konseyimizden çıkan eğilimi yansıtmak istiyorum. Burada iki öneli konunun altı çizildi. Bir, bu metin içerisinde riskli gördüğümüz, ileride sorun yaratacağını düşündüğümüz kimi sözler var. Bunların değiştirilmesi gerekmektedir. Genel Yönetim Konseyimizden çıkan ortak görüş budur. Bununla birlikte Genel Yönetim Heyetimizde çoğunluğun eğilimi, temayülü ise olumlu bir kanaat içerisinde olduğumuz tarafındadır. Yani evet tarafındadır. Ama Anayasa değişiklikleri konusunda bilinmeyen oylama olması sebebiyle bağlayıcı bir karar alamıyoruz. Sayın Genel Liderimiz yetkili kurullarımızla bu mevzudaki temaslarını sürdürecek. Önümüzdeki günlerde milletvekillerimiz ile bir ortaya gelecek. Tahminen akabinde kurucular heyeti toplanacak ve tüm yetkili heyetlerimizin Anayasa değişiklik metni üzerindeki eğilimimizi etap etap sizlerle paylaşacağız.” (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir