Myanmar’ın devrik lideri Suu Kyi 3 yıl hapse mahkum edildi

Myanmar’ın devrik başkanı Aung San Suu Kyi’nin seçimlerde hile yapma suçlamasıyla 3 yıl mahpus cezasına çarptırıldığı bildirildi.
Myanmar’da 1 Şubat 2021’de yapılan askeri darbenin akabinde cunta idaresince vazifeden alınarak tutuklanan Demokrasi için Ulusal Birlik Partisi önderi Aung San Suu Kyi’nin farklı suçlamalarla yargılandığı davalardan biri sonuçlandı. Suu Kyi, ülkenin başşehri Nepido’daki bir askeri mahkemede bugün yapılan duruşmada Kasım 2020’de yapılan genel seçimlerde hile yaptığı gerekçesiyle 3 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.
Suu Kyi, daha evvel ise yasa dışı telsiz bulundurmak ile Covid-19 kısıtlamalarını ihlal etmek cürümlerinden 4 yıl, halkı kışkırtma kabahatinden 2 yıl, yolsuzluk cürmünden 5 yıl mahpus cezası almıştı. Suu Kyi, son olarak geçen ay annesinin ismini taşıyan bir vakfa bağışlanan paralarla Nepido’da kendisine konut inşa etmek ve tıpkı vakıf için piyasa fiyatının altında arazi kiralaması yapmak hatalarından 6 yıl daha mahpusa mahkum edilmişti. Son gelişme ile birlikte aldığı cezaların toplamı 20 yıla ulaşan Suu Kyi ise hakkındaki tüm tezleri reddederek, suçlamaları “politik bir hamle” olarak nitelemişti. Suu Kyi’nin tüm suçlamalardan karar giymesi halinde 150 yılı aşkın mahpusa mahkum edilebileceği kestirim ediliyor.
Myanmar’da 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı teziyle 1 Şubat 2021’de idareye el koyan askeri cunta, ülkenin fiili önderi Aung San Suu Kyi başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini tutuklamıştı. Cunta idaresi memleketler arası kamuoyunda sert reaksiyonla karşılanan demokrasi aksisi hareketin akabinde başlayan kitlesel protestoları şiddetle bastırmış, darbe tersi şovlarda birçok sivilin hayatını kaybettiği kamuoyuna yansımıştı. Darbeden bu yana tutuklu bulunan Suu Kyi’nin yargılandığı dava süreci ise, duruşmaların kapalı kapılar gerisinde gerçekleşmesi ve sürecin gereğince şeffaf olmaması nedeniyle milletlerarası kamuoyunda tenkitlerin maksadı olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir