NASA, Mars’ta kurumuş göl izleri buldu

NASA, uzay aracı Curiosity’nin 2012’den beri keşif gezisi yaptığı Mars’ta milyonlarca yıl evvel var olmuş gölün oluşturduğu ve dalgaların kaya yüzeylerinde bıraktığı izleri anımsatan imajları gönderdiğini duyurdu.

California’daki Jet İtki Laboratuvarı’nda proje sorumlusu Ashwin Vasavada, yaptığı açıklamada, “Bu, tüm vazifemiz boyunca su ve dalgaların varlığına dair elde edebildiğimiz en kuvvetli delil.” tabirini kullandı.

Vasavada, vazife boyunca birçok göl yatağında keşif yaptıklarını lakin bu netlikte dalga izlerine hiç rastlamadıklarını kaydetti.

Curiosity’nin bulunduğu alanın Mars’ın daha kuru hale geldiği vakitte oluştuğuna işaret eden Vasavada, bu durumun epey dikkat alımlı olduğunu söyledi.

“MOUNT SHARP’TA TESPİT EDİLMİŞ EN GENÇ YAPI”

Uzay aracının, Mars’ta daha evvel de göllerin varlığına ait kanıtlar bulduğu fakat bu yeni gelişme ile Gale Krateri’nde suyun varlığına dair böylesine kuvvetli bir ispatın NASA bilim insanlarını şaşırttığı öne sürüldü.

Ayrıca 5 bin metre yüksekliğindeki “Mount Sharp (Keskin Dağ)” ismi verilen dağın eteklerinde keşif gezisini sürdürdüğü kaydedilen uzay aracının, meydana gelen heyelanların otomobil büyüklüğündeki kaya ve taş modüllerini bir vadinin aşağısına sürüklediğini tespit ettiği bildirildi.

Ortaya çıkan yığının, “Mount Sharp’ta tespit edilmiş en genç yapı” olduğu düşünülüyor.

Keşfin bugüne kadar suyun varlığına dair görülmüş en son ispat olduğunu belirten Vasavada, “Bu keşif, Mount Sharp’ın ulaşamadığımız yüksek noktalarını incelememize imkan sağlayacak.” sözünü kullandı.

Keşfe ait NASA’dan yapılan açıklamada, en eski katmanların en altta, en yeni katmanların en üstte olduğu Mount Sharp’ın, bilim insanları için bir cins “Mars vakit çizelgesi” fonksiyonu gördüğü belirtildi.

Açıklamada, Mount Sharp’ın bu özelliğinin, bilim beşerlerine Mars’ın geçmişte Dünya’ya misal biçimde daha sıcak bir iklime ve bol ölçüde suya sahip bir gezegenden dondurucu çöle nasıl evrildiğini incelemeleri için imkan sağladığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir