Netflix araştırması: Türkiye’ye ilgi artıyor

Netflix’in yedi ülkede gerçekleştirdiği “Kültürel Yakınlık Araştırması” yayınlandı. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen araştırmaya ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, İspanya, Suudi Arabistan ve Şili’den 13 bin kişi katıldı.

Uluslararası bağımsız araştırma kuruluşu Basis Research tarafından gerçekleştirilen araştırmadan birtakım datalar şöyle:

  • Netflix üyeleri, Netflix üyesi olmayan bireylere kıyasla Türkiye üretimlerini 1.5 kat daha fazla izliyor.
  • Netflix’teki Türkiye üretimi dizi ve sinemaları izleyen bireylerin Türkiye’yi turist olarak ziyaret etme isteği, izlemeyenlere nazaran 2.6 kat daha fazla. Dünya genelinde turistik ilgisi en çok artan üç ülke ise sırasıyla Brezilya, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri.
  • Dizi ve sinemalar, Türkçe’ye duyulan ilgiyi de artırdı. Netflix’teki yerli üretimleri izleyen şahıslar ortasında “Türkçe öğrenmek istiyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlere nazaran 4.6 kat daha fazla. Türkçe’ye ilginin en çok arttığı ülke ise ABD.
  • Netflix’teki yerli üretimleri izleyenler ortasında “Türkiye kültürüne ilgi duyuyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlerden yüzde 29 daha yüksek. Emsal biçimde Türk mutfağına ilgi yüzde 29, Türk tarihine ilgi yüzde 27, Türk edebiyatına ilgi ise yüzde 22 oranında artıyor.
  • Netflix’teki yerli üretimleri izleyenlerin Türkiye insanıyla tanışma, iş yapma isteği yüzde 27 oranında artıyor. “Yerli üretimleri izledikten sonra Türkiye’de üretilen eser ve hizmetleri satın alma isteğim arttı” diyenlerin oranı ise yüzde 17.
  • Araştırmaya nazaran, Türkiye üretimlerini izleyen şahısların Türkiyeli direktörlere ilgisi 4.6 kat, oyunculara ilgisi 4.9 kat artarken; oyuncuları toplumsal medyada takip etme oranları 5.2 katına çıktı.

Netflix’in paylaştığı bilgilere nazaran, Netflix Türkiye imzası taşıyan dizilerden “Zeytin Ağacı” 45 ülkede, “Yakamoz S-245 ise 35 ülkede ‘Top 10 Dizi’ listesine girdi. Sinemalarda ise yeniden bu yıl yayınlanan “Sen Yaşamaya Bak” 76 ülkede, “Aşk Taktikleri” ise 70 ülkede ‘Top 10 Film’ listelerinde yer aldı.

2023 yılında 190 ülkede yayınlanacak Netflix dizileri ortasında, başrollerinde Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’in yer aldığı “Şahmaran”, Perihan Mağden’in tıpkı isimli romanından uyarlanan “Biz Kimden Kaçıyorduk Anne”, Çağan Irmak’ın yaratıcısı olduğu ve direktörlüğünü üstlendiği “Yaratılan” üzere imaller bulunuyor. Nejat İşler’in başrolünü üstlendiği “İyi Adamın 10 Günü”, Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’u yine bir ortaya getiren “Last Call For Istanbul” ile Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği ve başrolünde yer aldığı “Ayzek ile Bir Gece” ise gelecek yıl platformda yer alacak. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir