14 yıl önceki polis cinayetinde sevgiliye istenen ceza belli oldu!

Polis memuru Özkan Koşan, 5 Nisan 2008 tarihinde Mamak ilçesi Doğukent Caddesi üzerindeki köprü altında boğazından tek kurşunla vurularak öldürülmüş bulundu. Soruşturma kapsamında Koşan’ın sevgilisi Tutku Ünal ile onun ağabeyi Ali Açıkgöz, gözaltına alınıp tutuklandı.

İddianamede Tutku Ünal’ın olay günü Özkan Koşan’ı buluşmak için ileti atarak meskene çağırdığı, burada ağabeyi Ali Açıkgöz ile birlikte silah tehdidiyle araca bindirip, köprü altına götürdükleri ve bilinmeyen bir nedenle öldürdükleri belirtildi. Yargılama sonucunda Özkan Koşan’ın kendilerini silah zoruyla kaçırıp, köprü altına götürdüğünü ve burada kendilerine saldırdığını, boğuşma sırasında elindeki beylik tabancasının patlaması sonucu öldüğünü sav eden sanıklardan Tutku Ünal hakkında kanıt yetersizliğinden beraat, Ali Açıkgöz için ise meşru savunma şartları altında aksiyonu gerçekleştirdiği gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına karar verildi.

YARGITAY’DAN 3 BOZMA KARARI

Belge Yargıtay’a taşındı. Yargıtay, ekspertiz raporuna nazaran Özkan Koşan’ın elinde atış artığı bulunmaması, beylik tabancası 9 milimetre çapında olmasına karşın, olay yerinde 7,65 milimetre çaplı mermi kovanı bulunması ve sanık Tutku Ünal ile Özkan Koşan ortasındaki mesajlaşmaları dikkate alarak olayın cinayet olduğuna hükmederek bozma kararı verdi.

Bozma kararı üzerine mahkemede tekrar hakim karşısına çıkan iki sanık hakkında bu kere ‘tasarlayarak öldürme’ kabahatinden müebbet mahpus cezası verildi. Yine Yargıtay’a giden belge hakkında, bu sefer de olayda tasarlama şartları oluşmadığı gerekçesiyle bozma kararı verildi.

Mahkeme bu defa de sanıklardan Tutku Ünal için tekrar kanıt yetersizliğinden beraat, Ali Açıkgöz hakkında ise taammüden öldürme kabahatinden müebbet mahpus cezası verdi. Yargıtay, Tutku Ünal için verilen beraat kararını 2015 yılında tekrar bozarken, Ali Açıkgöz’ün cezası 2020 yılında Yargıtay tarafından onandı.

SAVCI, MÜEBBET TALEP ETTİ

Yargıtay’ın bozma kararı üzerine Tutku Ünal için yine yakalama kararı çıkarıldı. Fakat geçen müddette evlenen ve adresi değişen Tutku Ünal, 22 Mayıs 2022 tarihinde, yakalanabildi ve tutuklandı. Ankara 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan sanık Tutku Ünal için savcı mütalaasını açıkladı.

Savcı, olay yerinde 7,65 milimetre çapında mermi kovanı bulunduğu; fakat maktul polisin beylik tabancasının 9 milimetre çapında olduğunu, ayrıyeten olay yerine sanık Ali Açıkgöz’ün aracıyla gidildiğini belirtti. Savcı, tüm kanıtlar değerlendirildiğinde sanıkların fikir birliğinde hareket ederek Özkan Koşan’ı öldürmeye karar verdikleri, buluşma yerine çağırdıkları ve köprü altına götürdükleri ve burada öldürdükleri anlaşıldığından sanık Tutku Ünal’ın aksiyonuna uyan ‘kasten öldürme’ kabahatinden müebbet mahpusla cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme mütalaaya karşı savunma hazırlamaları için sanık ve avukatına müddet vererek, duruşmayı erteledi.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir