15 yaş altındakiler skuter yasağını marketten alınan bu kartlarla aşıyor

Skuterlar son aylarda sık sık kazalarla gündem oluyor. Kazaların önüne geçmek için yönetmelikler hazırlanıp, yeni düzenlemeler yapılsa da, bilhassa 15 yaş altı skuter kullanıcıları, kuralları ihlal etmek için farklı yollar buluyor. Skuterlara getirilen 15 yaş hududunun, marketlerde de satılan ön ödemeli banka kartlarıyla aşıldığı ortaya çıktı. 

“BANKADAN DEĞİL MARKETTEN ALDIM” 

15 yaşında olduğunu söyleyen bir çocuk, “Bankadan değil, marketten ön ödemeli kart aldım. Meskende kayıt yaptım. 70 TL yükleyip 3 saat sürebiliyorsunuz. 15 yaşından küçük olanlar da benim üzere, oburlarının üzerine kayıt yapıp, skuter kullanıyor” dedi. Yeniden 15 yaşında olduğunu belirten bir başka genç skuter kullanıcısı ise, “Marketten kart aldım, para yükledim. O kartla uygulamaya girdim. 15 yaşından küçükler ailesinin kart bilgilerini girerek kullanıyor. Etrafımda 15 yaş altında bir çok çocuk bu biçimde skuter kullanıyor” diye konuştu.  

“KARTI ELİNE ALAN KULLANMAMALI, BU TÜRLÜ GİDERSE YASAKLAYALIM DENECEK” 

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, 15 yaş altı skuter kullanımı engellemek için teknolojik yollar kullanılması gerektiğini belirterek, “Kartı eline alan kullanmamalı. Bu sistemin parmak iziyle çalışması lazım. Parmak izinin sahibinin de koşulları sağlaması gerekiyor. Skutera 2-3 kişi birlikte biniyor, bu da yapılmamalı. Skutere yük sensörü takılarak, bu ihlalin önüne geçilmeli. Skuterler için farklı bir yol da olmalı. Yaya yolunda kullanılıyor, tersten giriliyor, sıkı denetlenmesi lazım. Dikkat etmezsek kazalar artacak ve en son telaşım, büsbütün yasaklanması. Eğitim, kontrol, teknoloji ve yeni yollarla birlikte bu mevzuyu Türkiye’nin gündeminden bir an evvel düşürüp, olumlu taraflarını konuşmamız gerekiyor” dedi. 

“SKUTERİN KAPORTASI ŞOFÖRÜN VÜCUDU”

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı skuterlerın değerli bir ulaşım aracı olduğunu hatırlatarak, “Ölümlü yaralanmalı kazaların nedenleri, yüzde 90 şoför yanılgısından kaynaklanır. Biz bu karmaşık trafiğe bir de skuteri koyuyoruz. Skuterin kaportası şoförün bedeni, yani bir kaza anında hayatta kalma talihi düşük. O nedenle kimi önlemler almak lazım” halinde konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir