3 çocuk annesi 60 yaşında üniversiteyi kazandı

İzmir’de özel bir şirketten emekli olan Kezban Özben Güler, en büyük hayali olan Klasik El Sanatları Bölümü’nde okumak için üniversite imtihanına girdi. Yaşına karşın okuma ülküsünden vazgeçmeyen bayan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Klâsik El Sanatları Bölümü’nü kazandı.

Üniversite eğitimi için Van’a yerleşen Güler, azmiyle ve derslere ilgisiyle çocuğu yaşındaki öğrencilere ve etrafındakilere örnek oluyor.

“KENDİMİ GENÇ HİSSEDİYORUM”

Derslerini ihmal etmeyen birinci sınıf öğrencisi Güler, içinde ukde kalan bir hayalini gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşadığını söyledi.

Yeni amacının yüksek lisans yapmak olduğunu belirten Güler, “Emekli olduktan sonra okumaya karar verdim. En büyük hayalim okumaktı. İleride torunlarım bana ‘neden lise mezunu kaldın’ dediklerinde onlara bir karşılığım olsun istedim. Fizikî olarak 60 yaşında olsam da ruhen kendimi genç hissediyorum. Tahminen de bu yüzden okuma isteği oluştu. Van Gölü birebir vakitte bana İzmir’de denizi anımsattığı için bu kentte okumaya karar verdim” dedi.

“ÜNİVERSİTENİN EN YAŞLI BAYAN ÖĞRENCİSİYİM”

Güler, el sanatlarının hobisi olduğunu, bu alanda kendini geliştirmek istediğini lisana getirerek şunları kaydetti:

“Takı yapıyorum, örgü örüyorum ve bunları satarak para kazanıyorum. O denli olunca da bu kısmı tercih ettim. Bu kısım sayesinde yeteneklerimi geliştirmek istiyorum. 2 yıllık kısmı dört yıllığa tamamlayıp akabinde yüksek lisans yapmak istiyorum. Üniversitenin en yaşlı bayan öğrencisiyim. Kendimle barışık bir beşerim ve bu da bana büyük gurur veriyor. Gençlerle birlikte okula geldiğimde ruhumun giderek gençleştiğini hissediyorum. Öğrencilerle birebir sıralarda oturmak ve birebir havayı solumak çok hoş bir his. Hayat ölünceye kadar uğraş ile geçiyor. Hiçbir formda bu çabadan vazgeçmemeliyiz. Gençler eğitim hayatlarını asla askıya almasınlar.”

“KENDİSİNDEN BÜYÜK GÜÇ ALIYORUZ”

Güler’i “okulun ablası” olarak gördüklerini anlatan sınıf arkadaşı Necla Bişkin de “Hayat gücü çok yüksek. Hem okuyor hem çalışıyor olması bize büyük bir örnek. Onu görünce keyifli oluyoruz. Kendisinden büyük güç alıyoruz ve bizi motive ediyor. Kültürümüzü, hayat üslubumuzu öğreniyor. Merak edip her şeyi öğrenmeye çalışıyor, çok güzelimize gidiyor” tabirlerini kullandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir