6’lı masada ‘mezhep’ savaşı

Cumhurbaşkanı adayını hala belirleyemeyen Millet İttifakı iç hengamelerin esiri oldu. 2023 seçimleri öncesi adaylık krizi yaşayan Altılı Masa’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ısrarla adaylığını dillendirmesine karşın ittifak içinde kabul görmüyor. “Kılıçdaroğlu kazanabilecek aday değil” görüşü çerçevesinde dillendirilen itirazlara son devirde “Alevilik” vasfı da Güzel Parti’liler tarafından eklenmiş durumda.

“ALEVİSİN, OY ALAMAZSIN!”

İyi Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun alevi olmasının sünni Müslüman kesim tarafından bir kaygı olduğunu öne sürmüştü. Oral, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı konusunda, “Alevi olması benim açımdan bir mani değil, zira ben tanıyorum, unsurlarını biliyorum. Fakat siyasette amaç kazanmaktır. Türkiye’deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Türkiye’nin yüzde 65’i yüzde 70’i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, farklı bir isimle çıkılır.” sözlerini kullanmıştı.

Tepki toplayan bu kelamlara günler sonra Bursa’da cevap veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, adaylıkta ısrar ederek inanç göndermesinde bulundu.

“BENİM İNANCIMI KİM SORGULAYABİLİR”

Millet İttifakı’nda adaylığının önüne set çeken Âlâ Parti’nin ürettiği ‘Alevilik’ telaffuzundan duyduğu rahatsızlığı lisana getiren Kılıçdaroğlu, bir defa daha aday olacağının sinyalini vererek “Benim inancımı kim sorgulayabilir?” dedi..

Kimliğinin İyi Parti eliyle siyasete mevzu edilmesine reaksiyon gösteren Kılıçdaroğlu şu tabirleri kullandı;

İP DE TİP DE TIPKI GÖRÜŞTE

CHP önderi Kılıçdaroğlu’nun alevi olmasını Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık da lisanına dolamış, yankı uyandıran açıklamalarda bulunmuştu.

TİP’li vekil Şık, şunları söylemişti:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir