7 şehit verilen 200 kilometrelik yolun yapımına yeniden başlandı

Kentte 2013’te, devrin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan ve terör olayları nedeniyle vakit zaman imali duran 200 kilometrelik Şırnak-Van kara yolunda çalışmalar 2 yıl ortanın akabinde 2 ay evvel tekrar başladı. O devir teröristlerin ağır olduğu ‘Bestler Dereler’ bölgesinin de geçiş güzergahında olan yeni kestirme yol, güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla neredeyse terörden arındırıldı. 26 Eylül 2016’da teröristlerin taarruzunda 6 asker, 2 Temmuz 2017’de yol çalışmasında vazifeli 1 emekçi şehit oldu, 2 personel yaralandı, onlarca araç ise yakıldı. Yolda çalışmalar 2 yıl evvel durdu. Terör örgütü PKK’nın engellemeye çalıştığı yol inşaatında çalışmalar yine başladı. Yol güzergahındaki sarp dağlarda toplam uzunluğu 15 kilometre olan 12 tünel açılacak.

Proje kapsamında yolun girişi olan birinci tünelin üretimi devam ediyor. Altyapısı tamamlanan tünel 2 bin 820 metre uzunluğunda olacak. Şırnak-Van ortasındaki 390 kilometre olan yol şu anda 6 saatte katediliyor. Yol tamamlandığında bu ara 190 kilometreye düşecek, mühlet 2 saate inecek. Yolun tamamlanmasıyla terör nedeniyle güvenlik hedefiyle boşaltılan yerleşim yerlerine yine dönüşün sağlanması, yerlerin işletilmesi, bölgenin tarım, hayvancılık ve madencilik potansiyelinin ülke iktisadına kazandırılması hedefleniyor.

‘EN KISA MÜDDETTE TAMAMLAYACAĞIZ’

Çalışmaları yerinde inceleyen Vali Osman Alım, Şırnak için çok kıymetli olan yolun başlangıcında olduklarını tabir ederek, “Bu yol, Şırnak halkının uzun yıllardır beklediği en kıymetli projelerden biri. Burada 2 bin 850 metre uzunluğunda bir tünelden bahsediyoruz. Bu tünelin yanında ayrıyeten 12 tünel yapılacak. Bu yolla birlikte insanların 6 saatlik Van yolu 2 saate inecek. Hem kilometre, hem vakit, hem de akaryakıttan tasarruf sağlanacak. Her istikametiyle ilimiz, bölgemiz için hatta Irak, İran, Suriye temasını yapacak. Eski periyotlarda bırakın burada yol yapmayı güvenlik nedeniyle beşerler bu bölgelere gelemiyorlardı. Artık Şırnak’ın 2 tane etraf yolu oluyor. Şırnak-Siirt-Hakkari ve Şırnak-Mardin-Hakkari etraf yollarına sahip oluyoruz. Bu etraf yolları kentimizin trafiğini de rahatlatacaktır” diye konuştu.

‘TERÖR KORİDORUNU DA BÖLECEĞİZ’

Yolun üretimine birtakım kısımların karşı çıktığını belirten Vali Alım, “Madem siz bu halkı seviyorsunuz, madem bu halkın gelişmesini istiyorsunuz, neden yolun yapılmasına karşısınız? Onlar buradaki halkı katledip, kendi otoriteleri altında halkın özgürce yaşamasının önüne geçerek, dilenci durumuna getirip, ömür uzunluğu sırça köşklerinde yaşamak istiyorlar. Van yolunu biz en kısa müddette yapacağız. Bu terör koridorunu da böleceğiz. Bu yolun yapılması terör örgütünün bitmesi manasına gelir. O nedenle bu yola karşı çıkıyorlar. Biz, onlar karşı çıksa da 7 gün 24 saat vatandaşlarımızın yanındayız ve bu yolu yapacağız. Bu yolun bitmesi çok ehemmiyet veriyoruz. Bu tünellerin üretimi için teknik bir mühlet gerekiyor fakat en kısa müddette halkımız bu yolu kullanmaya başlayacaktır. Şu anda Besta’da 7 köyümüz boş fakat mezralarıyla bir arada bu önemli bir sayı ediyor. 30 mezrası olan bir alandan bahsediyoruz. 4 milyona yakın küçükbaş hayvan, 300 bine yakın da büyükbaş hayvan bakabileceğimiz bir alandan kelam ediyoruz. Biz orada vatandaşlarımıza hem hayvancılık yaptıracağız, hem köylerimize geri dönüşüm, hem de rahat bir halde ulaşımını sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir