Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Ermenistan yükümlülüklerini yerine getirmiyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, temaslarda bulunmak için başşehir Bakü’ye gelen Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’yı kabul etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran Aliyev kabulde, Ermenistan’la alakalarından bahsederek, 2. Karabağ Savaşı’ndan çabucak sonra Ermenistan’la karşılıklı olarak birbirlerinin toprak bütünlüğü ve egemenliğini tanıyarak bir barış antlaşması imzalamayı teklif ettiklerini ve bunun için Erivan’a resmi olarak 5 temel prensip sunduklarını hatırlattı.

‘Askerlerini çekmiyorlar’

Cumhurbaşkanı Aliyev, “Ermenistan yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Ermenistan, Nahçıvan ile bir koridor oluşturulmasına müsaade vermiyor, Rus barış güçlerinin süreksiz olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarından askerlerini geri çekmiyor.” tabirlerini kullandı.

Ermenilerin Karabağ’a silah ve öbür askeri eserleri taşımak için Laçın Koridoru’nu kullandığını bildiren Aliyev, “Laçın-Hankendi yolunun başlangıcında hudut denetim noktasının tesis edilmesi, ülkemizin egemenlik hakkının ve toprak bütünlüğümüzün sağlanmasının bir tabiridir.” dedi.

Fransız Bakan Colonna, Aliyev’e Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un selamlarını iletti. Colonna, Fransa olarak Azerbaycan’da ve genel olarak Güney Kafkasya bölgesinde barış, ekonomik ve toplumsal kalkınma istediklerini, ülkesinin her vakit bunu hedeflediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir