Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 3,20 bedel kaybederek günü 5.170,97 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 170,99 puan azalırken, toplam süreç hacmi 110,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 4,54 ve holding endeksi yüzde 3,89 kıymet kaybetti. Tüm dal endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren yüzde 6,83 ile bağlantı oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin” tavrını yumuşatabileceği beklentileri ve Çin’in 2020’den sonra birinci defa sonlarını dış dünyaya açmasıyla global hisse piyasalarında müspet bir seyir izlendiğini, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinin ise negatif ayrıştığını söyledi.

ABD’de iş gücü piyasasındaki yavaşlama sinyallerinin akabinde perşembe günü açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisine ait optimist beklentilerin risk iştahını desteklediğini aktaran analistler, bu hafta ABD’de bankacılık dalı bilançolarının da yakından izleneceğini bildirdi.

Analistler, yarın ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell‘ın İsveç Merkez Bankası’nın (Riksbank) merkez bankalarının bağımsızlığına ait düzenleyeceği sempozyumdaki açıklamalarının piyasaların odağında olacağını belirtti.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda‘nın açıklamalarının da takip edileceğini tabir eden analistler, data gündeminde yurt içinde sanayi üretimi ve iş gücü istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de toptan stoklar, Japonya’da Tokyo TÜFE’nin izleneceğini lisana getirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.450 düzeyinin direnç, 5.150 puanın dayanak pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin kasımda bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 0,5 azalmasını bekliyor.

Ekonomistler, kasımda arındırılmamış sanayi üretim endeksinin de yıllık bazda yüzde 1,6 azalacağını öngörüyor. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir