Carettaların annesi Kaptan June Anıtı açıldı

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesindeki İztuzu Plajı’nda üreme alanları bulunan deniz kaplumbağalarının korunması için verdiği uğraş nedeniyle “caretta carettaların annesi” olarak tanınan ve geçen 23 Nisan’da 100 yaşında ölen İngiliz çevreci June Haimoff anısına yapılan ‘Kaptan June Anıtı’ açıldı.

Teknesiyle 1975 yılında gittiği Dalyan’a hayran kalan ve 1984’te yerleşip burada bir barakada yaşamaya başlayan June Haimoff, beldenin tanıtımı ve caretta carettaların korunmasına yönelik çalışma başlattı.

Kumsalda üretimine başlanan otel inşaatının durdurulması için verdiği çaba Haimoff’un Türkiye ve dünyada tanınmasına ve caretta carettaların kuşaklarının devamını sağladı.

Ankara’da periyodun Başbakanı Turgut Özal ile görüşen Haimoff, Özel Etraf Müdafaa Kurumu’nun kurulmasında kıymetli rol oynadı. Bu çabanın hikayesini 2002 yılında İngiltere’de yayımlanan ‘Captain June and the Dalyan Turtles’ kitabında anlattı.

June Haimoff ayrıyeten 2003’te geliri caretta carettaların korunması maksadıyla kullanılmak üzere tek şarkılık CD yaptı. Haimoff, 2009’da Türk vatandaşı olup, ‘Haziran’ ismini aldı.

Kurduğu Kaptan June Deniz Kaplumbağalarını Muhafaza Vakfı 2011’in başında tescillendi.

“O GECE HER ŞEY DEĞİŞTİ”

Kaptan June’nin jet sosyetenin içinde görkemli ömür sürerken, bu yaşantısını terk edip 14 metrelik tekneyle kendi seyahatine çıkış hikayesi, memleketler arası belgesel sineması ‘Ben’e Yolculuk’ ismi altında çekildi.

Kaptan June Haimoff sinema tanıtım toplantısındaki konuşmasında, Dalyan’a yerleşme kıssasını, “Dalyan Kanalı’nı, Köyceğiz Gölü’nü görünce, ‘Burası dünyanın en hoş yeri’ dedim ve 1983 yılında tekrar gelerek İztuzu Kumsalı’nda bir barakada yaşamaya başladım. Bir gece kumsalda masa büyüklüğünde bir deniz kaplumbağası gördüm. Kuma yatarak yumurtlamasını seyrettim. O gece her şey değişti. Lütfen herkes doğayı korumak için bir şeyler yapsın” diyerek anlattı.

Haimoff anısına, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un talimatıyla 15 gün içinde yapılıp 5 Haziran’da Dalyan’a götürülerek tanıtımı yapılan anıt heykelin açılışına Ortaca Belediye Lideri Alim Uzundemir ile Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (DOKTOB) Lideri Yücel Okutur ve belediye işçisini yanı sıra çok sayıda İngiliz de katıldı.

“KAPTAN JUNE ÜZERE DÜŞÜNENLERİN ÇOĞALMASINI ÜMİT EDİYORUZ”

Ortaca Belediye Lideri Alim Uzundemir, “Dalyan bugün hoşluğunu koruyorsa Kaptan June’un katkıları ile ortaya çıkan zihniyet sayesinde koruyor. Bu hoşluğun korunarak günümüze taşınmasını Kaptan June ve onun üzere düşünenlerin yapıtı olarak görüyorum. Kaptan June’un katkılarını devletimiz ve milletimiz unutmadı. Bu anıt ile onu onurlandırıyoruz. Kaptan June üzere düşünenlerin çoğalmasını ümit ediyoruz. Tekrardan Kaptan June’a Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir