Cumhuriyetçilerden önseçim anketi: Trump en yakın rakibinin 17 puan önünde

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan ankette, eski Lider Donald Trump, 2024 başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi aday adayları ortasında olacak muhtemel bir önseçimde, yüzde 48 ile birinci sırada yer alıyor. En yakın rakibi Florida Valisi Ron DeSantis ile ortalarında 17 puan fark var.
 
Sputnik’in haberine nazaran, Morning Consult tarafından düzenlenen ankette, eski ABD Başkanı Trump’ın, Cumhuriyetçi seçmen içinde aday olarak “güçlü” durumunu koruduğu belirlendi. 2024 başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçilerin yapacağı olası bir önseçimde Trump yüzde 48 ile birinci çıkarken, Ron DeSantis yüzde 31 ile ikinci geldi.
 
Ankette, 2024 başkanlık yarışı için ismi geçen öteki adaylardan eski Lider Yardımcısı Mike Pence yüzde 8, eski Wyoming milletvekili Liz Cheney yüzde 3, ABD’nin eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley ve Teksas Senatörü Ted Cruz ise yüzde 2’lik oy aldı.
 
Ankete katılanlar, 2024 başkanlık seçimlerinde Lider Joe Biden‘ın tekrar aday olması durumunda ise Trump’a nazaran DeSantis’in daha fazla oy alacağını tez etti.

Adaylığını resmi olarak duyuran birinci isim Trump oldu

13-15 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen ankete, 829 Cumhuriyetçi parti seçmeni katıldı. DeSantis, şu ana kadar başkanlık seçimlerine adaylığı konusunda bir açıklama yapmazken, Trump orta seçimlerden sonra Florida’daki malikanesinde düzenlediği program ile 2024 başkanlık seçimlerine tekrar aday olduğunu ilan etmiş ve bugüne kadar başkanlık seçimleri için adaylığını resmi olarak duyuran birinci isim olmuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir