Dünyanın gözü Sakarya’da olacak

SAKARYA (İGFA) – Sakarya Büyükşehir Belediyesi, dünya yıldızlarını ve bisiklet tutkunlarını Sakarya’nın kalbinde buluşturan bisiklet şenliğine konut sahipliği yapmaya devam ediyor. T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ve Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun dayanaklarıyla 2018 yılından bu yana düzenlenen Sakarya Bike Fest, “Gelecek için Pedal Çevir” mottosu ile 15-26 Mayıs tarihleri ortasında düzenlenecek.

DÜNYANIN GÖZÜ BİSİKLETİN KENTİ SAKARYA’DA OLACAK

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, şehrin bu alanda bir defa daha dünya sahnesine çıkacağını söz ederek, “Sakarya’mız tüm özellikleriyle bisiklet sporuna uygun, doğasıyla ve tabiat güzellikleriyle eşsiz bir kenttir. Dağ maratonu, yol bisikleti ve BMX Dünya Kupası serilerine mesken sahipliği yapmaktan memnunluk duyuyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde, Avrupa’nın en donanımlı tesisinde tertiplere en uygun formda konut sahipliği yapacağız. Dünyanın dört bir yanından şampiyon atletleri ağırlayacağımız şenliğimize tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Bu heyecanı birlikte yaşayalım” sözlerini kullandı.

AÇILIŞ SEREMONİSİ 15 MAYIS’TA

Sakarya’da, Büyükşehir Belediyesi’nin teşebbüsleriyle bir bisiklet merkezine dönüştürülen Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde her yıl olduğu üzere büyük bir coşku ile düzenlenecek olan şenlik, 15 Mayıs’ta Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde yapılacak açılış seremonisiyle başlayacak.

TRT Spor Yıldız tarafından canlı yayınlanacak 2024 Sakarya Bike Fest için 15 Mayıs’ta Basın Toplantısı düzenlenecek.

2024 Sakarya Bike Fest Dağ bisikleti yarışı Sakarya MTB Cup 16 Mayıs’ta, gece yarışı ise 18 Mayıs’ta vadi içindeki parkurda koşulacak.

En büyük tertip ise 26 Mayıs’ta koşulacak MTB Dağ Bisikleti Eliminatör (XCE) Dünya Kupası olacak. Nefes kesen rekabete sahne olacak MTB Dünya Kupası teknik maharetin üzerinde dayanıklılığı vurgulayan ve en uzun 24 saat müddette tamamlanan MTB Dağ Bisiketi Eliminatör Dünya Kupası ile Sakarya, dünya MTB yıldızlarına konut sahipliği yapacak. 2024 Sakarya Bike Fest, Dünya Kupası merasimi sonrası yapılacak kapanış seremonisi ile son bulacak.

UCI 2.2 kategorisinde düzenlenecek yarışın parkuru şu biçimde olacak:

  • 1. Etap 16 Mayıs Prolog Etabı / Sakarya-Sakarya
  • 2. Etap 17 Mayıs Sakarya-Akmeşe Camili–Bisiklet Vadisi
  • 3. Etap 18 Mayıs Sakarya-Kaynarca
  • 4. Etap 19 Mayıs Sakarya-Kaynarca-Karasu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir