Düzce kestanesi tezgaha indi, kilosu 50 ile 70 liradan satılıyor

Düzce’nin köylerinden toplanan kestaneler pazara indi. Doyurucu olmasının yanı sıra içerdiği vitamin ve minerallerle kış mevsiminin olumsuz kaidelerine, fiziki ve zihni yorgunluklara karşı esirgeyici olan kestane, pazarda ilgi görüyor.

Düzce’de pazarcı tezgahlarında yerini alan kestane 50-70 lira ortasında değişen kilogram fiyatı ile satılıyor. Vatandaşlar fiyatların yüksek olduğunu söylerken satıcılar ise kestanenin sıkıntı kaideler altında toplandığını ve fiyatının az olduğunu lisana getirirken, Düzce Kestanesinin meşhur olmasının sebeplerini ise pazarcı Fatma Örnek anlattı. Toprağın farklı olması sebebi ile kestanelerin lezzetli olduğunu lisana getiren Örnek, “Tatlı ve lezzetli olduğu için, doğal olduğu için kestanelerimiz lezzetlidir. İlaç ve hormon kullanılmıyor. Katkı unsuru kullanılmadığı için meşhurdur. Kestane topraktan ağaç ile büyür daha sonra ağaçtan dökülür yerden toplanır. Dikenli olduğu için toplaması biraz zordur. Can yakar. Bizde yerlerden topluyoruz. Sopalar ile eldivenler ile kestaneleri topluyoruz” dedi.

“Fındık yerlerinde yetişen kestane kurtlu olur”

Kestanenin her yerde yetişmediğini, fındık yerlerinde kestanenin kurtlu olduğunu lisana getiren Örnek, “Her yerde yerde kestane olmaz. Genelde ormanlık alanlarda olur. Çakıllı topraklarda olur. Kimi topraklarda olmaz. Kestanenin lezzeti de hoş olur. Düzce’de biz yetiştirmiyoruz. Doğal ortamdan topluyoruz. Bazen fındık yerlerinin içerisinde olur ancak fındık tarlalarının içerisinde olan kestane çabuk kurtlanıyor. Orman yerlerinde olan kestaneler kurtlanmıyor” formunda konuştu.

“Fiyatlar 50 ila 70 lira arasında”

Düzce Kestanesinin hoş olması için hem suda hem de kavurma tekniklerini aktaran pazarcı Fatma Örnek, “Düzce kestanesi seçilecek, hoş bir halde yıkanacak. Suda pişirilmek isteniyorsa, derin kesiler atılacak. Kavurmak isteniliyorsa, her iki taraftan, hem yan tarafından, hem orta tarafından kesilecek. Daha hoş olur ve lezzetli olur. Fiyatlar şu anda 50 ila 70 lira ortasında değişiyor. Ormandan tezgaha gelişi 2-3 el değiştiği için fiyatlar artıyor. 50 ila 70 lira ortasında değişiyor fiyatlarımız” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir