Erdoğan ve Ukrayna lideri Zelenski telefonda görüştü: ‘Tek taraflı referandumlar diplomatik süreci zora sokar’

AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski’yle telefon görüşmesinde Rusya’nın Ukrayna’da işgal edilen bölgelerde yaptığı referandumların diplomatik sürecin canlandırılması uğraşlarını zora sokacağını söyledi.

Erdoğan, Zelenski ile telefonla görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede, Rusya-Ukrayna Savaşı’yla ilgili gelişmeler değerlendirildi.

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracına yönelik mutabakatın işlediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, misal bir yaklaşımın Zaporojye Nükleer Santrali bağlamında da sergilenebileceğini, santralin etrafında askerden arındırılmış bir bölgenin tesisi istikametinde gerekli arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık teklifinin geçerli olduğunu lisana getirdi.

Ukrayna’nın Rus denetimi altındaki kimi bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesinin diplomatik sürecin canlandırılması gayretlerini zora sokacağına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşın barışçıl müzakereler yoluyla tahlili için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını kaydetti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir