Göbeklitepe’ye 9 ayda 600 bin ziyaretçi

Kent merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Örencik Mahallesi sonlarındaki Göbeklitepe’de, 1995 yılında Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü iş birliğinde hafriyat çalışmalarına başlandı.

Çalışmalar sırasında Neolitik periyoda ilişkin birçok eser bulundu. 12 bin yıllık geçmişi ile ‘dünyanın en eski tapınağı’ olarak kabul edilen Göbeklitepe, 1 Temmuz 2018’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. İngiltere’deki Stonehenge’den 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha eski olduğu kabul edilen Göbeklitepe’nin üzeri yapıtların ziyan görmemesi için çatı ile kapatıldı. Ayrıyeten Göbeklitepe’nin daha âlâ tanıtılması için canlandırma merkezi yapıldı.

HEDEF 1 MİLYON TURİST

Haliliye Belediye Lideri Mehmet Canpolat, Göbeklitepe ile birlikte bütün tarih kitaplarının değiştiğini söyledi. Göbeklitepe’nin akabinde ortaya çıkarılan Karahantepe ile Şanlıurfa’nın dünyanın en eski kentlerinden olduğunun ortaya konulduğunu belirten Canpolat, “Göbeklitepe’nin yanı sıra Karahantepe’nin de ören yeri olarak ilan edilmesi sonucu Şanlıurfa’da 9 ayda yaklaşık 600 bin turisti konuk etmiş bulunmaktayız. Amacımız yıl sonuna kadar kentimize gelen turist sayısının 1 milyon olması. Bu doğrultuda hem belediye hem de öteki kurumlarımızla gerekli çalışmaları yaparak turizmle ilgili olarak Şanlıurfa’yı hak etmiş olduğu yere getireceğiz” dedi.

Kentte konaklayan turist sayısını da artırmak istediklerini anlatan Canpolat, “İnşallah yıl sonuna kadar kentimizde konaklayan turist sayısının 1 milyonun üzerinde olmasını hedefliyoruz. Bu doğrultuda oluşan muhtaçlığın karşılanması ismine Haliliye Belediyesi olarak turizme katkı sağlamak gayesiyle kendimize ilişkin bir binamızı 180 yataklı otele dönüştürdük. Kısa mühlet içerisinde bu otelimiz de faaliyete girmiş olacak” diye konuştu.

Şanlıurfa’nın sıcak iklime sahip olduğunu da hatırlatan Canpolat, “Kış turizmi manasında sıcak iklime sahip Şanlıurfa’da turistleri konuk etmek isteriz. Bu bahiste da acentelerimiz ile birlikte çalışma başlattığımızın bilinmesini istiyorum. Kış mevsimi Şanlıurfa’da sıcak ve ılıman iklimde geçiyor. Bu nedenle herkesi bilhassa de güç krizinin yaşandığı Avrupa’daki yaşayan yabancı turistleri buraya bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir