İDDEF, Afganistan’da Cami, Mescit ve Medrese Açtı

İnsana Kıymet Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), eğitim ve insani yardım çalışmalarını sürdürdüğü Afganistan’da hayırseverlerin dayanağıyla başşehir Kabil’de inşa ettiği Seyyidül Murselin Medresesi ile Güç ve Su İşleri Bakanlığı Camii ve Gazni kentinde tamamlanan Sultan Mahmud Gaznevi Mescidi’ni hizmete açtı. Türkiye’den Afganistan’a giden İDDEF İcra Kurulu Üyeleri ile İsmailağa heyeti açılış merasimlerine iştirak sağlayarak, bir dizi ziyaret ve temasta bulundu.

Afganistan’da yaşanan insani krizin yaşattığı problemlerin azalması için yıl uzunluğu süren yardımlarıyla birlikte ülkenin imar ve ihya sürecine dayanak olan İDDEF, eğitim ve insani yardım seferberliği kapsamında değerli adımlar attı.

KABİL’DE SEYYİDÜL MURSELİN MEDRESESİ AÇILDI

Türkiye’den hayırseverlerin dayanağıyla Kabil’de inşa edilerek bölgedeki gereksinim sahibi çocuk ve gençlerin fiyatsız eğitim alması emeliyle hizmete kazandırılan Seyyidül Murselin Medresesi için açılış merasimi yapıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti, konuşmalar ve temennilerle açılan medreseyi iştirakçiler öğrencilerle birlikte gezerek sohbet etti. Ayrıyeten savaş ve ekonomik dertler nedeniyle kullanılamaz duruma gelen Güç ve Su İşleri Bakanlığı Camii’ni tadilat eden İDDEF, caminin açılışını gerçekleştirirken, Gazni kentindeki Sultan Mahmud Gaznevi Mescidi’ni hizmete aldı.

İDDEF HEYETİNDEN AFGANİSTAN BAKANLIKLARINA ZİYARET

Açılış merasimlerinin akabinde Afganistan’daki istişare ve temaslarını sürdüren İDDEF ve İsmailağa heyeti, başşehir Kabil’de Afganistan geçici hükümetinin Eğitim Bakanı Mevlevi Habibullah Ağa, Güç ve Su İşleri Bakanı Molla Abdullatif Mansur, İçişleri Bakanı Siraceddin Hakkani ve Dışişleri Bakanı Emirhan Muttaki’yi ziyaret etti. Ziyarette bakanlarla birlikte ülkede yapılan faaliyetler ve yapılabilecek çalışmalar hakkında istişarelerde bulunulurken, insani yardım, kız ve erkek çocuklarının eğitimi, su sorunlarının tahlili, ziraat, tarım ve kırsal kalkınma, savaş ve işgal nedeniyle yetim kalan çocuklar için yetimhane inşası, bildirim ve uyuşturucu ile çaba üzere birçok husus masaya yatırıldı. Bilhassa İDDEF’in ülke halkının hizmetine sunulan kalıcı yapıtları inşa etmesinden dolayı Afganistan Eğitim Bakanı Mevlevi Habibullah Ağa ile Güç ve Su İşleri Bakanı Molla Abdullatif Mansur teşekkür etti.

‘KARDEŞ ÂLÂ GÜNDE DEĞİL, SIKINTI GÜNDE MUHAKKAK OLUR’

İDDEF’ten yapılan açıklamada, “Kardeş ülke Afganistan bilhassa işgal devrinin sona ermesinin akabinde hızla toparlanmaya çalışıyor. Devletimiz öncülüğünde ülkemizden “İyilik Trenleri” ile insani yardım ulaştırılarak insani kriz hafifletilirken, İDDEF olarak insani yardım faaliyetlerimizle birlikte ülkenin imar ve ihya sürecinde yer alarak eğitim çalışmaları yapıyoruz. Bu kapsamda hayırseverlerimizin dayanağıyla inşa ettiğimiz Sultan Mahmud Gaznevi Mescidi, Seyyidül Murselin Medresesi ile tadilatını tamamladığımız Güç ve Su İşleri Bakanlığı Camii’nin açılışını gerçekleştirdik. Ülkenin yarınları olarak çocuklar ve gençler medresemizde fiyatsız olarak hoş ve rahat bir eğitim alacaklar. İDDEF olarak, kardeş güzel günde değil, güç günde belirli olur anlayışıyla Afgan kardeşlerimizin elinden tutarak tüm muhtaçlıklarını gidermeye çalışıyoruz. Hepimizin bildiği üzere savaştan çıkan toplumlarda her şeye muhtaçlık vardır. Sıhhat, eğitim, iktisat, barınma, besin üzere birçok nakdi ve birebir yardımlar yaparak mazlum ve mağdur insanların rahat bir nefes alması için uğraş ediyoruz. Afganistan’ın bilhassa ilerlemesinin ve ayakta kalmasının en kıymetli yapı taşını eğitim olarak görüyoruz. Ülkenin yarınlarına duyduğu umut, birlik ve beraberliği için eğitim çalışmalarımızı artırıyor, eğitime dayanak olarak insani yardım çalışmaları yapıyoruz” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir