İngiltere bitirdi ABD yeni başladı

Sonuncusu planlanandan 4 saat gecikmeli gerçekleşen uçuşla tahliyeler tamamlandı. Ordu, mevcut durumun uçuşlara devam etmek için çok tehlikeli hale geldiğini söylerken; son kere bugün hareket etmesi planlanan istisnai bir tahliye uçuşu yapılacağı belirtildi. İngiltere Ulaştırma Bakanı yürüttükleri operasyon için, “Bu, bir Batılı ülkenin yaptığı en uzun ve büyük tahliye operasyonuydu” dedi.

SİHA MUHAFAZALI TAHLİYE

Öte yandan ABD, Sudan’ın başşehri Hartum’dan sivil vatandaşlarının tahliyesi için birinci sefer operasyon düzenledi. Yaklaşık 300 kişi taşıyan konvoyun Kızıldeniz kıyısına 800 kilometrelik uzun seyahatine, Amerikan silahlı insansız hava araçları (SİHA) eşlik etti. Beyaz Saray, diplomatlarını 22 Nisan’da bir hava operasyonuyla tahliye ederken, sivilleri geride bırakmakla eleştiriliyordu. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ABD ve partner ülkelerin çatışmaların başından beri 1000 Amerikalıyı tahliye edildiği belirtilirken, ülkede birçok Sudan asıllı yaklaşık 5 bin Amerikan vatandaşı bulunduğu sanılıyor.

CİDDE ROTASI

Ayrıca tahliyeye yardım etmek için ABD donanma gemisi USNS Brunswick’in de Port Sudan kentindeki limana çekildiği sav edildi. Tahliye operasyonuyla ABD’liler ulaştıkları Port Sudan kentinden Suudi Arabistan’a ilişkin gemilerle Cidde’ye taşınıyor. Suudi Arabistan, Kızıldeniz üzerinden şu ana kadar yaklaşık 4880 kişiyi tahliye etti. Ülkedeki Türkler de bu rotayı kullanmaya başlarken, evvelki gün 65 İranlı Suudi Arabistan’a ilişkin gemi ile Port Sudan’dan alınarak Cidde’ye getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir