İsmail Saymaz: Emek ve Özgürlük İttifakı ortakları, HDP’yi “ittifak hukukuna uygun davranmadı” diyerek eleştirdi

Halk TV muharriri İsmail Saymaz, HDP’nin adaylık açıklamasının Emek ve Özgürlük İttifakı’ndaki ortakları TİP ve EMEP’i şaşırttığını yazdı. Saymaz, bu iki partiye yakın çevrelerin HDP’yi, “HDP üçüncü büyük parti olarak bir seçim taktiği belirleyebilir ve bunu açıklayabilir fakat 5 Ocak toplantısını yapmışken, ittifak hukukuna uygun davranması beklenirdi” diyerek eleştirdiğini aktardı.

Saymaz, yazısının devamında da şunları kaydetti:

“Ortak cumhurbaşkanı adaylığında ısrar eden iki parti, HDP’nin halini değiştirmek için çabalayacak. Emek ve Özgürlük İttifakı birinci mitingini 15 Ocak günü İstanbul Kartal’da yapacak. Mitinge daha çok TİP ve EMEP rengini verecek. İttifak 20 Ocak’ta toplanacak. Bu toplantıda cumhurbaşkanı adaylığındaki tavır ele alınacak. Parlamento seçiminde nasıl bir strateji izleneceği de konuşulacak. HDP seçim takvimi başladıktan sonra kapatılırsa kaos oluşacağı için bir karar vermeleri gerekiyor. HDP olarak mı seçime girilecek? Yeşil Sol Parti ile mi? Yeşil Sol Parti’nin seçime girme yeterliliği Yargıtay tarafından tescil edilmedi. Eder mi? O da şimdi aşikâr değil. HDP ve bileşenleri ortasında seçime nasıl girileceğine ait de görüş ayrılığı var. HDP, bileşenlerin kendi listesinden girmesini, TİP ve EMEP ise kimi kentlerde amblemleriyle katılmayı istiyor.”

Yazının tamamını okumak için .


TIKLAYIN – Pervin Buldan: HDP, kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracak, kim olacağını en yakın vakitte Türkiye halklarıyla paylaşacağız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir