Japonya Başbakanı Kişida, Biden ile görüştü

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, G7 ülkeleri çeşidi kapsamında ABD’nin başşehri Washington’da Lider Joe Biden ile bir ortaya geldi.

Biden, Ekim 2021’de vazifeye gelmesinden bu yana birinci resmi ABD ziyaretini gerçekleştiren Japonya Başbakanı Kişida’yı Beyaz Saray’da ağırladı.

Görüşmedeki konular

Liderler, Hint-Pasifik’te Çin’in artan nüfuzu karşısında güvenlik iş birliğinin artırılması, iktisat, güç, besin güvenliği, nükleer silahsızlanma ve iklim değişikliğinin yanı sıra Rusya-Ukrayna Savaşı, Kuzey Kore’nin balistik füze programı, Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın sağlanması ile G7 ülkeleri ortasındaki uyum ve işbirliğinin artırılması bahislerini masaya yatırdı

Japonya, 2023 G7 Periyot Başkanlığı rolüyle, ikili ve bölgesel ilgilerini güçlendirmeyi hedefliyor.

Görüşmenin akabinde ortak bildiri yayınlandı

ABD Lideri Joe Biden ve G7 ülkeleri tipi kapsamında başşehir Washington’a resmi ziyaret gerçekleştiren Japonya Başbakanı Kişida Fumio, ikili görüşmelerinin akabinde ortak bildiri yayımladı.

Liderlerin, tarihi bir anda bir ortaya geldikleri belirtilen bildiride, Çin’in ve Kuzey Kore’nin Hint-Pasifik’te artan provokasyonları nedeniyle çeşitli zorluklarla karşı karşıya olunduğu lisana getirildi. Öteki taraftan Rusya’nın da Ukrayna’ya zalimce saldırmaya devam ettiği belirtilen bildiride, “Dünyanın rastgele bir yerinde, güç yahut zorlama yoluyla mevcut statükoyu değiştirmeye yönelik her türlü tek taraflı teşebbüse şiddetle karşı çıkıyoruz.” tabirine yer verildi.

ABD’den Japonya’ya tam destek

Bildiride, mevcut memleketler arası görüntü karşısında ABD ve Japonya’nın ferdi ve kolektif kapasitelerini güçlendirmesi gerektiğine vurgu yapılarak ABD’nin Japonya’nın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi’ne tam takviye vereceğinin altı çizildi.

Japonya’nın savunma yeteneklerini güçlendirmesinin Hint-Pasifik güvenliği için değerli olduğu kaydedilen bildiride, “Güvenlik ittifakımız hiç bu kadar güçlü olmamıştı.” tabiri kullanıldı.

Bildiride, bu kapsamda iki ülke ortasında güvenlik mutabakatlarının imzalandığı, mevcut işbirliğinin siber ve uzay alanlarında da sürdürüleceği aktarıldı.

‘Kore nükleer silahlardan arındırılsın’

Liderler ayrıyeten kelam konusu bildiride, BM Güvenlik Kurulu kararları bağlamında Kore Yarımadasın’ın nükleer silahlardan büsbütün arındırılmasına yönelik taahhütlerini yineledi.

ABD ve Japonya’nın Tayvan konusundaki temel tavırlarının değişmediği tabir edilen bildiride, boğazlarla ilgili problemlerin barışçıl tahliline vurgu yapıldı.

Rusya’ya yaptırım devam edecek

Ortak bildiride, Rusya’nın taarruzlarına karşı Ukrayna’nın yanında olduklarını beyan eden iki başkan, Rusya’ya bu kapsamda yaptırım uygulamayı sürdüreceklerini kaydetti.

Ekonomik alanda da iki ülkenin işbirliği yapmaya devam edeceği belirtilen bildiride, ayrıyeten güç ve besin güvenliğini baltalayan Rusya kınanırken Çin’e de Kovid-19’la gayret için halk sıhhatini dikkate alarak dataları şeffaf formda açıklaması davetinde bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir