Kar ve sağanak geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; Türkiye genelinin kesimli ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz’in doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kayseri, Sivas etrafları ile Aydın ve Muğla kıyılarının yağmur ve sağanak yağışlı, Ege ve Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükseklerinin yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Yağışların Doğu Akdeniz’in doğusu, Güneydoğu Anadolu ile Şırnak etrafları, Kayseri, Malatya, Elazığ’ın güney kesitleri ve Şanlıurfa’nın kuzey ilçelerinde lokal olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç bölümlerde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Hava sıcaklıklarında kıymetli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği iddia ediliyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Yapılan son değerlendirmelere nazaran; sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların 16.11.2022 Çarşamba günü birinci saatlerden itibaren Doğu Akdeniz’in doğusu, Güneydoğu Anadolu ile Şırnak etrafları, Kayseri, Malatya, Elazığ’ın güney kısımları ve Urfa’nın kuzey ilçelerinde mahallî olmak üzere kuvvetli (21-50 kg/m2 , Adıyaman etraflarında kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/ m2) olması bekleniyor.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada ayrıyeten, “Kuvvetli yağışların oluşturacağı olumsuz kurallara karşı ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir