Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden 11 İle Sarı Kodlu Uyarı! Hava Durumu Nasıl Olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü haftalık hava durumu kestirim raporunu yayınlamıştı. Ülkemizde kimi bölümlerin bu hafta itibariyle sıcak havaları geride bırakıp sağanak yağmurlu bir periyoda giriş yapacağı duyurulmuştu. Bugün yapılan yeni ihtarlarda, 11 vilayet için sarı kodlu ikaz verildi. Tıpkı vakitte Rize Valiliği tarafından sel, su baskını, heyelan ve yıldırıma karşı dikkatli olunması ikazında bulunuldu. Pekala hava nasıl olacak? İşte ayrıntılar…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Orta ve Doğu Karadeniz için kuvvetli sağanak ihtarında bulundu. Tıpkı vakitte Doğu Akdeniz’de 11 vilayet için kuvvetli sağanak olasılığıyla sarı kodlu ikaz verildi.

Giresun, Ordu, Samsun ve Trabzon’da kuvvetli sağanak ve gök gürültülü yağış beklenirken, Rize geneli ve Artvin’de yer yer çok kuvvetli sağanak bekleniyor.

Doğu Akdeniz’de sarı kodlu ikaz verilirken gök gürültülü sağanak yağış beklendiği söylendi.

MGM tarafından yapılan açıklamada bugün öğle saatlerinden sonra Doğu Akdeniz’de gök gürültülü sağanak yağışın Osmaniye, Mersin, Adana, Kahramanmaraş ve Hatay’da kuvvetli olması bekleniyor. Vatandaşların sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, yıldırım ve ulaşımda aksaklıklara karşı dikkatli olması söylendi.

Rize Valiliği’nden yapılan ikazda vatandaşların sağanak yağışın sebep olabileceği sele karşı dikkatli olmaları istendi.

‘Yapılan son değerlendirmelere nazaran yarın (salı) sabah saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz kıyılarında görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Giresun ve etrafları ile Trabzon’un batı ilçelerinde kuvvetli, metrekareye 30-60 kilogram, Rize vilayet geneli ile Trabzon’un doğu, Artvin’in kıyı kesitlerinde yer yer çok kuvvetli, metrekareye 60-90 kilogram olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir