Peru’da protestolarda 2 kişi öldü, Boluarte’den erken seçim adımı geldi

Peru’da Devlet Lideri Pedro Castillo’nun azledilmesinin akabinde başlayan protestolarda, polis göz yaşartıcı gaz kullandı. Protestolarda 2 kişi öldü, 5 kişi yaralandı. Ülkenin güneyindeki Andahuaylas kentinde, sokaklara çıkan binlerce kişi 8 Aralık’ta yemin ederek Cumhurbaşkanlığı vazifesini devralan Dina Boluarte’yi protesto etti ve erken seçim talep etti.

Protestolar nedeniyle ülkenin güneyindeki Andahuaylas Havalimanı uçuşlara kapatıldı.

BOLUARTE’DEN ‘ERKEN SEÇİM’ ÇAĞRISI

Öte yandan, Castillo’nun misyondan alınmasının akabinde Kongre tarafından seçilen yeni Devlet Lideri Dina Boluarte genel seçimlere ait konuştu. Boluarte, seçimlerin erkene çekilmesine yönelik adım atacağını duyurarak, “Genel seçimlerin Nisan 2024’te yapılması için Kongre’ye yasa teklifinde bulunacağım” dedi.

Ne olmuştu?

Castillo, vazifeden alınmasının oylanması öncesi Parlamento’yu feshedip sıkıyönetim altında bir geçiş hükümeti oluşturmaya çalışmıştı. Castillo, bu teşebbüsü nedeniyle ‘darbe yapmakla’ da suçlanıyor. Protestocular, Castillo’nun yerine gelen Dina Boluarte’nin istifa etmesini ve misyonu eski lidere devretmesini istiyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir