Şair ve fikir adamı Sezai Karakoç hayatını kaybetti

Şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayata veda etti. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç’un vefatı dolayısıyla sosyal medya hesaplarından başsağlığı mesajı paylaştı.

Vefat eden şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, yarın toprağa verilecek.

Usta edebiyatçının cenazesi, ikindi namazını müteakip Şehzadebaşı Camisinde kılınacak cenaze namazının ardından caminin haziresine defnedilecek.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından, ‘Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman’a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin.’ açıklamasında bulundu. Öte yandan Kalın, 24 TV’ye de bağlanarak “Diriliş Şairi” olarak birkaç nesli birden etkilemişti. Bundan sonraki nesilleri de etkilemeye devam edecek. Sezai Karakoç hep bir umudun, ışığın sesiyle, en zor dönemlerde bile mutlaka ümit var, “yılmayın” diyen birisiydi.” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sezai Karakoç için yayımladığı mesajında, “Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN, SEZAİ KARAKOÇ’UN YEĞENİNİ ARADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şair, yazar ve mütefekkir Sezai Karakoç’un vefatı dolayısıyla yeğeni Aziz Karakoç’u telefonla arayarak taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Sezai Karakoç’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi.

Sezai Karakoç’un ortaya koyduğu müstesna eserlerin yanı sıra şahsiyeti ve mücadelesiyle nesillere rehberlik ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diriliş Şairi”nin, Türk milletinin gönlünde ve İslam dünyasında mümtaz bir isim olarak her zaman hayırla anılacağını ifade etti.

“MİLLETİMİZE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sezai Karakoç’un vefatı vesilesiyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Bakan Bilgin’in mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Bu hepimiz için çok acı bir haber. Ülkemiz çok büyük bir değerini, medeniyetimiz önemli bir şair ve fikir adamını kaybetti. Üstad Sezai Karakoç’a Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyorum.”

“DÜNYA SÜRGÜNÜ”NÜ TAMAMLAYARAK “EN SEVGİLİ”SİNE KAVUŞTU”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, da “Zamana adanmış sözleriyle, diriliş neslinin yetişmesinde büyük emeği olan, büyük mütefekkir, şair, Üstad Sezai Karakoç dünya sürgününü bitirerek Hakk’a yürüdü, en sevgiliye vasıl oldu. Mekânı cennet, makâmı âli, hepimizin başı sağ olsun. Mekke, Medine, Kudüs şahidi olsun.” dedi. Öte yandan Kurtulmuş 24 TV’ye de bağlanarak yaptığı özel açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Yeri doldurulması mümkün olmayan bir insanı kaybettik. Sezai Karakoç, Türkiye’de çok derin izler bırakarak diğer tarafa göçtü.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: YOL GÖSTERMEYE DEVAM EDECEKTİR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç’un vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.

Şentop, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, “Şiirimizin zirve ismi ‘İslam Medeniyetinin Dirilişi’ davasının öncüsü Sezai Karakoç’un vefatını üzüntüyle öğrendim. Allah’tan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Üstad fikir ve eserleriyle gönlümüzde yaşamaya ve yol göstermeye devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

BAKAN KOCA’DAN ŞİİRLİ PAYLAŞIM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Sezai Karakoç’un bir şiirini paylaşarak, şu ifadeleri kullandı:

“Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır

Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır

Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır

Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır”

“RABBİM MEKANINI CENNET, MAKAMINI ÂLÎ EYLESİN”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Şair, yazar ve fikir adamı üstad Sezai Karakoç dünya sürgününü tamamlayarak Hakk’a yürüdü. Rabbim mekanını cennet, makamını âlî eylesin. Milletimizin başı sağ olsun.” sözleriyle Sezai Karakoç’u yad etti.

“UĞRUNA ÖMRÜNÜ VAKFETTİĞİ MÜCADELEYE SAHİP ÇIKACAK, AZİZ HATIRASINI HAYIRLA VE HÜRMETLE YAD EDECEĞİZ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şair Sezai Karakoç’un vefatının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, “Dirilişin şairi, mütefekkir ve yazar Üstad Sezai Karakoç’a Allah’tan rahmet diliyorum. Uğruna ömrünü vakfettiği mücadeleye sahip çıkacak, aziz hatırasını hayırla ve hürmetle yad edeceğiz. Mekanı cennet olsun.” dedi.

“HER ANLAMDA HAKİKİYDİ”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Karakoç’un vefatına ilişkin yaptığı paylaşımda, “Düşüncesiyle şiiri, şiiri ile hayatı hakikatin arayıcısı oldu her zaman. Asil bir hayatın abidesiydi. Diriliş yolunu şiir gibi yürüdü. Bu yoldan alıkoyacak hiçbir şeye yüz vermedi. Asil yollarda yürüyen dizelerin ve cümlelerin sahibiydi. Her anlamda hakikiydi.” ifadelerine yer verdi.

“BİZE DİZELERİ VE FİKİRLERİ KALDI”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Sezai Karakoç’un vefatının ardından “Sezai Karakoç dünya sürgününü bitirip En Sevgiliye kavuştu, bize dizeleri ve fikirleri kaldı… Diriliş Neslinin rehberi Sezai Karakoç’a Allah rahmet eylesin. Başımız sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MAHİR ÜNAL’DAN SEZAİ KARAKOÇ PAYLAŞIMI

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Karakoç’un vefatının ardından taziye mesajı yayımladı.

Ünal mesajında, “Sakın kader deme, kaderin üstünde bir kader vardır!” Vefat haberini üzüntüyle aldığımız şair, yazar ve düşünür Sezai Karakoç Üstad’a Allah’tan rahmet; sevenlerine, edebiyat ve düşünce dünyamıza baş sağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.” dedi.

BAKAN YANIK: BİR NESLİN ÖNCÜ ŞAHSİYETİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık mesajında, “Bir neslin öncü şahsiyeti, mısralarıyla ilham olan fikir adamı Sezai Karakoç ‘gerçek hayata’ irtihal etti. Rabbim mekanını cennet eylesin.” ifadelerine yer verdi.

BAKAN KURUM: DİRİLİŞ NESLİNİN ŞAİRİ…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, paylaşımında, “Diriliş neslinin şairi üstat Sezai Karakoç’a Cenabı Allah’tan rahmet, ailesine, edebiyat dünyamıza ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Rabbim mekanını cennet, makamını ali eylesin.” ifadelerine yer verdi.

BAKAN ÖZER: ŞİİRİMİZİN VE FİKRİYATIMIZIN BÜYÜK İSMİ ŞAİR

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Şiirimizin ve fikriyatımızın büyük ismi Şair Sezai Karakoç’un vefatını üzülerek öğrendim. Üstada Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve edebiyat dünyasına başsağlığı dilerim. Mekanı Cennet olsun.” paylaşımını yaptı.

BİNALİ YILDIRIM: BÜYÜK ŞAİR VE FİKİR ADAMI

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise mesajında “Büyük şair ve fikir adamı üstat Sezai Karakoç’a Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Sezai Karakoç kimdir?

Karakoç, I. Dünya Savaşı’nda Kafkas cephesinde çarpışırken Ruslara esir düşen tüccar Yasin Bey ile Emine Hanım’ın oğlu olarak Diyarbakır Ergani’de 22 Ocak 1933’te dünyaya geldi.

Çocukluğu Ergani, Maden ve Piran’da (Dicle) geçen usta edebiyatçı, 1944’te Ergani’de ilkokulu bitirdi. Aynı yıl parasız yatılı kaydolduğu Maraş Ortaokulunu 1947’de bitiren şair, 1950’de Gaziantep Lisesinden mezun oldu. İlkokulda Battal Gazi kitaplarını, Ahmediye ve Muhammediyeleri okuyarak, dinleyerek büyüyen Karakoç, ortaokulda ise Namık Kemal, Ziya Paşa, Tevfik Fikret ve Ziya Gökalp’in eserlerini okudu.

Karakoç, okumaya olan ilgisi ve sevgisiyle lise yıllarındayken okuduğu eserler arasına Batı klasiklerini de ekledi.

– Üniversiteye başladığı yıllarda Doğu ve Batı klasiklerini bitirmişti

Üniversiteye başladığında Doğu ve Batı klasiklerini bitiren usta kalem, daha sonra kazandığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin (SBF) sınav sonuçlarını beklerken, Necip Fazıl Kısakürek ile tanışmak üzere yanına gitti. Ortaokul ve lise yıllarında Büyük Doğu’nun tutkulu bir okuyucusu olan Karakoç, Kısakürek ile tanıştıktan sonra ise bir daha hiç ayrılmadı.

Karakoç, 1950’li yıllarda Büyük Doğu’nun sanat edebiyat sayfalarını yönetti, 1955’te de üniversitenin maliye bölümünden mezun oldu.

Maliye Bakanlığında Hazine Genel Müdürlüğü Dış Tediyeler Muvazenesi bölümünde 1955’te çalışmaya başlayan edebiyatçı, girdiği sınavı kazanarak 11 Ocak 1956’da maliye müfettiş yardımcısı oldu. Edebiyatçı Karakoç, 1959’da gelirler kontrolörü olarak İstanbul’a atandı, görevi gereği yurdun birçok yerini görme imkanı buldu.

Şair Sezai Karakoç, 1960-1961’de Ankara ve Ağrı’da askerlik görevini tamamladı.

– İlk eserleri 1950’li yıllarda okuyucuyla buluştu

İlk eserleri 1950’li yıllarda Büyük Doğu’da yayımlanan Karakoç, 16 Aralık 1963’ten itibaren değişik aralıklarla Yeni İstanbul gazetesinde, “Karakoç” imzasıyla günlük yazılar kaleme aldı.

Sezai Karakoç, Türk edebiyatının en sevilen şiirlerinden biri haline gelen “Mona Rosa” şiiriyle okuyucunun kalbinde taht kurdu.

Yeni İstiklal, Yeni İstanbul ve Babıali’de Sabah gazetesinde yazmaya başlayan Sezai Karakoç, 1 Temmuz- 31 Ağustos 1974 arasında Milli gazetede “Sur” başlığı altında yazdı.

Edebiyat çalışmalarına daha çok vakit ayırabilmek için resmi görevinden istifa eden Karakoç, 1990’da şiir ve yazılarında, dergilerinde, kitaplarında ortaya koyduğu dünyayı gerçekleştirmek için Diriliş Partisini kurdu. Yedi yıl bu partinin genel başkanlığı görevini yürüttü. Diriliş Partisi, 19 Mart 1997’de kapatıldı.

Bu tarihten itibaren Diriliş dergisi dışında hiçbir yerde yazmayan Karakoç, dünya savaşlarından yenik çıkan İslam dünyasının yeniden dirilişini amaç edindi. Bu uğurda, yazı hayatı boyunca diriliş kavramı çevresinde zinde bir bilinç uyandırmaya çalıştı; başta şiir, siyaset ve düşünce olmak üzere, dünya Müslümanlarının uyanışına eserleriyle emek verdi.

Edebi ve düşünce hayatını diriliş nesli olarak tanımladığı gençliğin yetişmesine adayan Karakoç’un şiirleri Büyük Doğu, Hisar (1951-54), Mülkiye (1952-53), İstanbul (1953-57) Şiir Sanatı (1955), Hamle (1955), Pazar Postası (1957-58), Türk Yurdu (1959), Hür Söz (1961), Soyut (1965), Hilâl (1965) ve Diriliş (1960-92) dergilerinde yayımlandı.

Usta kalemin “Mona Roza” şiiri 1950’li yılların başlarında büyük ilgi görürken, ikinci şiiri “Rüzgâr” Hisar (Şubat 1951) dergisinde çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir