Son Dakika: Sözleşmeli kamu personeline kadro düzenlemesi TBMM’de! 28 Kasım 2022’den önce işe başlayanlar kadroya geçecek

Kamuda çalışan sözleşmelilere takım verilmesine ait kanun teklifinin, Meclis Başkanlığına sunulduğunu tabir eden AK Parti Küme Başkanvekili Elitaş, “28 Kasım 2022 den evvel kontratlı işçi statüsünde olanlar takıma alınacak” dedi.

Mustafa Elitaş’ın açıklamalarından satır başları;

“Kamu işçisine kontratlı olarak çalışanlar müracaat ettikleri halde atamaları gerçekleştirilecektir. Bugün kanun teklifini biraz evvel TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Cumhur İttifakı olarak genel taslağı kanun haline getirmek için misyonu yerine getirmiş olduk. İlgili kurullara havale edilecek, kurullarda gündemi içinde takdiri önümüzdeki hafta bugünden itibaren 48 saat içinde görüşülmesi gerekiyor.

“PAZARTESİ YA DA SALI YASALAŞTIRMAYI PLANLIYORUZ”

Kültür ve Turizm Bakanımız Devlet Opera ve Balesi ile ilgili özel bir açıklama yaptı. Onlar da takıma geçecek. Bundan sonra TBMM başkanlığı, ilgili kurullara havale edecek. Pazartesi yahut Salı günü önümüzdeki hafta bu kanun teklifini yasalaştırmayı planlıyoruz. Bu teklifin 458 bin bireye iyi uğurlu olmasını diliyorum. 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında düzenleme yapıyoruz. Bunu büsbütün 657 sayılı kanunun 4B unsuruna nazaran gerçekleştirmiş oluyoruz.

UZMAN ÇAVUŞLAR HAKKINDA AÇIKLAMA

Uzman çavuşlarla ilgili kanun var, o kanunla ilgili muhakkak müddet uzman çavuşluk yapanlar imtihana tabi olmadan birinci başvurduğu kurumlarla gereksinim varsa memuriyet hakkı kazanma düzenlemesi var, o düzenleme devam ediyor. Belediye çalışanı 3+1 modeline dahil etmiş oluyoruz.

“1 AY İÇİNDE ATAMALARI YAPILACAKTIR”

Sözleşmeli işçinin nasıl çalıştırılacağına ait düzenlemeler mevcut. Buna geçenler devlet memuru takımında devam edecekler. Kontratlı işçilerin devam garantisi olmadığı üzere terfi imkanları ve imza yetkileri yoktu. Bunlar devlet memuru statüsüne gireceklerinden ötürü bu imkanlardan yararlanacaklar. Kontratlı olarak çalışan kamu işçileri 1 ay içinde müracaat ettikleri takdirde atamaları yapılacaktır

EYT ile kısmı biz bitirdik. Taktir şanlı Meclis’in.

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir