Toksik ilişkilerde, yalnızlık korkusu yaygın!

İSTANBUL (İGFA) – Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, son periyotta sık sık gündeme gelen toksik bağlantı konusunu kıymetlendirdi.

Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, ilişkilerin, hayatımızın değerli bir kesimi olduğunu; lakin bazen, başlangıçta zararsız üzere görünen ilgilerin vakitle ruhumuzu ve vücudumuzu zehirlemeye başlayabileceğini lisana getirdi.

“Toksik bağlantılar çoklukla tekrar eden döngülere girme eğilimindedir.” diyen Cumali Aydın, “İnsanlar, bağlantının düzelebileceğini ya da sorunun kendi yanlışlarında olduğunu düşünmeye başlarlar. Bu niyet üslubu, manipülasyonun bir kesimi olabilir. Manipülatif davranışlar, kişinin karar düzeneğini ele geçirir ve bu da öbür tarafı manipülasyona açık hale getirir. Ayrıyeten, kişinin kendi yetmezlik hisleri varsa, bağda bu hislerden daha fazla etkilenebilirler. Aile de bu duruma katkıda bulunabilir; örneğin, bir baba kendi yetmezlik hissini çocuğuna yansıtabilir. Toksik bağlantılarda, yalnızlık ve terk edilme korkusu yaygındır. Kişi, vakit zaman sevildiğini hissetse de bazen sevilmediğini düşünebilir. Bu duygusal dalgalanmalar, kişinin genel olarak duygusal çöküş yaşamasına neden olabilir. Sonunda, kişi kendini diğerlerine karşı kapatabilir ve ilişkin olmadığı bir yerde hissedebilir.” diye konuştu.

KİŞİNİN KENDİ HUDUTLARINI BELİRLEMESİ ÖNEMLİ

Toksik insanlara hudutlar koymadan evvel, kişinin kendi sonlarını belirlemesinin değerli olduğunu da söyleyen Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, “Sınırlar koymak, dışarıdan gelebilecek sorunlara karşı kendimizi muhafazanın bir yolu olarak hizmet eder. Şayet bir durum rahatsızlık veriyorsa, kişinin hislerini ve niyetlerini söz etmesi kıymetlidir. Lakin, her vakit doğrunun söylenmesi uygun olmayabilir; bu nedenle, bağlantıda dengeyi bulmak kıymetlidir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir