Tuğrul Akan, Elif Sinan’ı çalıştığı kafede müşteriye iltifat ettiği için öldürmüş

Üniversite öğrencisi Elif Sinan‘ın (23), sevgilisi Tuğrul Akan (27) tarafından, garson olarak çalıştığı kafede müşteriye iltifat ettiği için reaksiyon göstermesiyle başlayan tartışma sonucu öldürdüğü ortaya çıktı. Akan’a verilen müebbet mahpus cezasının gerekçeli kararında Elif Sinan’ın iş yerinde müşterisine iltifat ettiği, ikilinin bu yüzden tartıştığı ve olayın gerçekleştiği belirtildi.

Kırıkkale Üniversitesi Memleketler arası Münasebetler Kısmı son sınıf öğrencisi Elif Sinan, geçen yıl 4 Ağustos’ta, kalbinden bıçaklanmış olarak sevgilisi Tuğrul Akan tarafından hastaneye götürüldü. Elif, hekimlerin müdahalesine karşın kurtarılamadı. Gözaltına alınan Akan, sevgilisinin ortalarında yaşanan tartışma sonrası bıçağı kalbine saplayarak intihar ettiğini ileri sürdü. Emniyetteki sözünün akabinde isimli denetim koşuluyla hür bırakılan Akan hakkında, ‘kasten öldürme’ cürmünden dava açıldı. Elif Sinan’ın vefatına neden olan bıçakta parmak izi bulunan Tuğrul Akan, Kırıkkale 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki birinci duruşmada tutuklandı.

Davanın 23 Kasım’da görülen karar duruşmasına, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da katıldı. Sanık, savunmasında; kız arkadaşı olan maktulün, kendisi ayrılmak istediği için intihar ettiğini ileri sürdü. Hatasız olduğunu savunan Akan, beraatini ve tahliyesini talep etti. Mahkeme, sanığa “kasten öldürme” cürmünden müebbet mahpus cezası verdi; takdir indirimi uygulanmadı.

Bıçakta Elif’in parmak izi yok

Mahkemenin gerekçeli kararı da açıklandı. Kararda sanık Tuğrul Akan’ın, sevgilisinin kendisini yaraladıktan sonra bıçağa dokunmadığını belirttiği lakin yapılan incelemede parmak izinin tespit edildiği, Elif Sinan’ın parmak izine rastlanılmadığı aktarıldı. Sanığın, olay öncesi Elif’in araçtan inerek yürümeye başladığı beyanının çok net olmasa da güvenlik kamerası manzarasından tespit edilemediği aktarılarak, “Bu suretle sanığın bu taraftaki savunmaları ile olay yeri incelemesi sonucunda elde edilen kanıtların uyuşmadığı” denildi.

Ayrıca bıçağın giriş ve çıkış sırasında bıraktığı müsaade incelenmesinde; Elif Sinan’ın baskın olarak kullandığı sağ eli ile bıçağı kendisine saplayarak kalp, diyafram ve karaciğer harabiyeti oluşturacak halde yaralayıp, sonrasında bedeninden çıkarmasının beklenemeyeceği aktarıldı.

İltifat ettiği için tartışmışlar

“Tüm evrak kapsamı nazara alındığında maktulün olay öncesinde rastgele bir ruhsal rahatsızlığının yahut intihar etmesini gerektirecek bir probleminin bulunmadığının dinlenen aile fertleri ve iş yeri arkadaşlarının beyanlarından açıkça görülmesi ile birlikte bahse mevzu tartışmanın yanı sıra Adli Tıp Kurumu raporu, eksper raporu, olay yeri inceleme raporları ile kamera kaydı bir ortada incelenerek, sanığın kendi içerisinde çelişkiler barındıran ve evraktaki kanıtlarla uyumlu olmayan, bu hali ile cürümden kurtulmaya matuf olduğu bedellendirilen savunmalarına prestij edilmeyerek, sanığın maktulü bıçaklamak suretiyle taammüden öldürdüğü halindeki her türlü kuşkudan uzak vicdani kanaat doğrultusunda müebbet mahpus cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.”

Kararda, sanığın fiilden sonra ve yargılama sürecinde pişmanlığını gösteren rastgele bir davranışta bulunmaması nedeniyle de takdiri indirim uygulanmadığı belirtildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir