Yağışlar hafta sonu da devam edecek

ANKARA (İGFA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son kestirimlere nazaran; Türkiye genelinin kesimli ve çok bulutlu, Trakya kısmı, Muğla ve Şanlıurfa etrafları hariç yurt genelinin yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

15 Mart Cuma günü yayımlanan rapora nazaran, çoklukla yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kısımları, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Orta Toroslar etraflarında karla karışık yağmur ve kar biçiminde görülmesi beklenen yağışların, Şırnak etrafları, Adana ve Hatay kıyıları ile Siirt’in doğu, Hakkâri’nin batı kesitlerinde mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

Doğu Karadeniz’in iç bölümleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Orta Torosların yüksek kar örtüsüne sahip dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Yurdun güneydoğu kısımlarında toz taşınımı bekleniyor.

Hafta sonu yurt genelinde 1-3 derece azalması beklenen sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği kestirim edilirken, rüzgarın ekseriyetle kuzey ve batılı, yurdun doğu kısımlarında güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, esmesi bekleniyor.

Yağışların, Şırnak etrafları, Adana ve Hatay kıyıları ile Siirt’in doğu, Hakkâri’nin batı kısımlarında lokal kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istikametinde ikazın da yer aldığı Meteoroloji’nin raporunda, Doğu Karadeniz’in iç kesitleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve önlemli olunması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir