ABD’den kadınlara şiddet uygulayan İran’a yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, İran’daki protestolarda bayanlara şiddet ve tacizle müdahale edildiği gerekçesiyle İran Ahlak Polisi Teşkilatının yanı sıra İran güvenlik kurumlarının kimi üst seviye yöneticilerini yaptırım listesine aldı.

Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Denetim Ofisi (OFAC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, İran Ahlak Polisi Teşkilatının, bayanlara yönelik “taciz ve şiddet ile barışçıl protestocuların haklarının ihlali” nedeniyle yaptırım listesine alındığı kaydedildi.

Açıklamada, “Ahlak Polisi, uygunsuz başörtü taktığı savıyla gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin vefatından sorumludur.” tabirine yer verildi.

Bu münasebetlerle İran Ahlak Polis teşkilatının yanı sıra yaptırım listesine alınanların İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Basij Direniş Kuvvetleri ve Kolluk Kuvvetlerinde olduğu belirtilen açıklamada, Ahlak Polisi Müdürü Muhammed Rostemi Keşmeh Gaçi, İstihbarat ve Güvenlik Bakanı İsmail Katip, Basij Kuvvetleri Kumandan Yardımcısı Salah Abnuş, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Kasım Rezai, Kara Kuvvetleri Kumandanı Kiyumars Heydari ve Çarmahal Emniyet Müdürü Manuçer Amanullahi’nin yaptırım listesine alındığı aktarıldı.

Bu yaptırımlar kapsamında ABD vatandaşlarının bu bireylerle rastgele bir ticari bağ kurması yasaklanırken, bu bireylere ilişkin mal varlıkları da ABD tarafından dondurulmuş olacak.

NELER YAŞANMIŞTI?

İran’da bayanların öncülük ettiği protestolara güvenlik güçleri müdahale etmişti.

14 Eylül 2022’de, İran Emniyet Müdürlüğüne bağlı Ahlak Polisleri, 22 yaşındaki Mahsa Amini’yi uygunsuz halde başörtüsünü taktığı argümanıyla tutuklamış ve polis merkezindeki bir “eğitim ve oryantasyon” sınıfına göndermişti.

Aynı gün komada bir hastaneye nakledilen Amini, iki gün sonra iç kanamadan ölmüştü. Amini’nin, Ahlak Polisi nezaretindeyken aldığı yaralar nedeniyle öldüğü sav ediliyor. İranlı yetkililer ise Amini’nin, kalp rahatsızlığından öldüğünü ileri sürüyor. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir