Bakan Akar’dan TSK kimyasal silah kullanıyor iddiasıyla ilgili açıklama

Son dakika haberi: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terörle uğraş operasyonlarında kimyasal silah kullandığı” savına ait kabahat duyurusunda bulunduklarını belirterek, “Bunu yapanlar, hesabını yargı önünde verecekler.” dedi.

Akar, “2023’e Hakikat Kent Buluşmaları” kapsamında AK Parti Edirne Vilayet Başkanlığı tarafından düzenlenen programda gazetecilerle bir ortaya geldi.

Terörle uğraşın “taarruzi ruhla” kararlılıkla devam ettiğini anlatan Akar, “Biz başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşularımızın hudutlarına, egemenlik haklarına saygılıyız. Bizim tek maksadımız ülkemizin ve milletimizin savunması ve güvenliği. Mehmetçik operasyonlarında, sivillere, temiz insanlara, tarihi, dini, kültürel yapılara, etrafa ziyan gelmemesi için başka hiçbir ülke ordusunun göstermediği hassaslığa sahip. Hem planlama hem icra safhasında bu hassaslığı gösteriyoruz.” diye konuştu.

“FİTNE FESAT ODAKLARI”

“TSK’nın kimyasal silah kullandığı” argümanına karşılık veren Akar, aslı olmayan bu tıp tezleri iftira olarak nitelendirerek, şunları kaydetti:

“Bazı fitne fesat odakları vakit zaman kimi iftiraları ortaya atıyor. Palavralarla hem insanların başını karıştırmak hem de Mehmetçiğin moralini bozmak için ellerinden gelen uğraşı gösteriyorlar. Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde kimyasal silah yok. Bizim milletlerarası hukuka hürmetimiz, bunun da ötesinde inançlarımız, insani, manevi kıymetlerimiz var. Bizim kültürümüzde azap, eza, cefa yok. Memleketler arası hukuk ötesinde, biz uygulamalar yapıyoruz. Bunlar son derece alçakça iftiralar. Önemli, samimi, dürüstçe yapılan bir faaliyetin lekelenmesine yönelik iftiralar. Terör örgütünün çöküşünün gölgelenmesi, ona yardım, takviye sağlanması için yapılmış bu hareketi şiddetle kınıyoruz. Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa yapıyoruz.”

“HUKUKİ SÜRECİN YAKIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Akar, bahisle ilgili açıklamaları anımsatarak, “Bununla ilgili gerekli süreçlerin yapılması için hukuk dairemiz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulundu. Tüzel süreç başladı. Bunu yapanlar, hesabını yargı önünde verecekler. Bunun yakın takipçisi olacağız. Bu Türkiye’ye, Türk Silahlı Kuvvetlerine atılan büyük bir iftiradır, bühtandır. Bu türlü bir şey asla ve kat’a kelam konusu değildir. Bu iftiralar teröristler biraz daha vakit, taban kazansın diye ortaya atılmaktadır.” ifadesini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin başta PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere terör örgütleriyle çabasını sürdürdüğünü aktaran Akar, kim tarafından desteklenirse desteklensin, uğraşın devam edeceğini vurguladı.

YUNANİSTAN’A BİLDİRİ: BARIŞ ELİMİZİ UZATIYORUZ

Yunanistan ile son devirde yaşanan problemlere da değinen Akar, Türkiye’nin güzel komşuluk ilgileri çerçevesinde, barışçıl yol ve formüllerle meseleleri çözmek için uğraş gösterdiğini, “sabırla, şefkatle barış elini uzattığını, barışın hakim olması için gerekenleri yaptığını” belirtti.

Sorunların tahlilinde diyaloğun ehemmiyetine vurgu yapan Akar, istişari, ayrıştırma yöntemleri ve itimat artırıcı tedbirler görüşmelerini hatırlatarak, “Diyaloğa gelin diyoruz. Bakanlık olarak itimat artırıcı tedbirler konusunda yaptığımız çalışmalar var. Heyetlerimiz iki kez Atina’ya gitti, onlar bir kere Türkiye’ye geldi. Dördüncü toplantının Türkiye’de yapılması lazım. İki yıldan beri bekliyoruz. NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda Yunanistan Savunma Bakanı’na beklentimizi ilettik, onlardan yanıt bekliyoruz.” kelamlarını sarf etti.

“BARIŞ ELİNİN TUTULMASINI BEKLİYORUZ”

Ege Denizi’nin bir barış denizi olmasının, zenginliklerinin adil formda paylaşılmasının değerli olduğunu lisana getiren Akar, “Uzattığımız barış elinin tutulmasını bekliyoruz. Lakin maalesef bilhassa Yunanistan’daki kimi politikler her gün Türkiye aleyhinde telaffuzlarda bulunuyor. Bunun yanlışsız, çıkar bir yol olmadığını tekraren hatırlatıyoruz. Aklıselim birtakım Yunan akademisyenler, politikler, emekli generaller bizim söylediklerimize emsal, diyalogdan yana olduklarını söz ediyorlar.” dedi.

Yunanistan’ın, üçüncü tarafların telkini ile hareket etmemesi gerektiğine dikkati çeken Akar, “Bizim ‘görüşelim’ dememiz bir zafiyet, ‘oldubittiye müsaade etmeyeceğiz’ tabirimiz de bir tehdit değil. Bütün bu sorunları çözmek için ‘buyurun gelin sorunları ikili görüşmelerle çözelim, bunu diğerlerine havale etmeyin, diğerlerinden medet ummayın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü, muteber, faal bir müttefiktir. Bunun şuuruna varın’ diyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Akar, Türkiye’nin, Kıbrıs’ta garantörlükten doğan haklarını, sorumluluklarını bugüne kadar yerine getirdiğini, bundan sonra da getirmeye devam edeceğini belirterek, “Kıbrıslı kardeşlerimizin bir oldubitti ile hakkını, hukukunu çiğnetmeyiz, çiğnetmeyeceğiz. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz.” görüşünü paylaştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir