Sudan’da çatışmalar 6’ncı gününde: Ölü sayısı 300’e yükseldi

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, ordu ve paramiliter Süratli Dayanak Güçleri (HDG) ortasında altı gündür devam eden çatışmalarda yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Sosyal medya hesabından ülkedeki duruma ait açıklama yapan Ghebreyesus, ülkedeki durumun daha tasa verici ve içler acısı hale geldiğini belirterek yaşanan çatışmalarda 3 binden fazla kişinin de yaralandığını bildirdi.

‘SAĞLIK HİZMETLERİNE YÖNELİK AKINLARI DURDURUN’

AA’nın haberine nazaran, Ghebreyesus, sıhhat tesislerini işgal eden güçlerden gelen haberlerin kaygı verici olduğuna da değinerek “Sağlık hizmetlerine yönelik ataklar, milletlerarası hukuk ve sıhhat hakkının açık bir ihlalidir. Bunların durması gerekir” dedi.

Elektrik, besin, su ve çalışana inançlı erişimde yaşanan meseleler ve tıbbi materyallerin azaldığını belirten DSÖ Genel Yöneticisi, bu durumun, acil bakıma muhtaçlık duyan binlerce yaralının olduğu vakitte sıhhat kuruluşlarının çalışmasını neredeyse imkansız hale getirdiğini söz etti. Ghebreyesus, Sudan’daki taraflara yönelik ‘çatışmalara insani orta verme’ davetini yinelerken, barışın tek tahlil olduğunu söyledi.

AB’DEN ‘ÖN ŞARTSIZ ATEŞKES’ ÇAĞRISI

Avrupa Birliği (AB) de Sudan’daki çatışmaları kınadığını ve ivedilikle kalıcı ateşkese varılması için takviyeye hazır olduğunu bildirdi. AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB ismine yaptığı açıklamada, çatışmaları kınadıklarını, çatışmaların bölgesel istikrarsızlığa da neden olabileceğini belirtti. Tarafları memleketler arası insani hukuka uymaya davet eden Borrell, ivedilikle ön şartsız ateşkes ilan edilmesi davetinde bulundu.

Borrell, insani yardım erişimine de müsaade verilmesi gerektiğini belirterek, bu kapsamda Ramazan Bayramı vesilesiyle de bir ateşkese varılmasını destekleyeceklerini kaydetti. Viyana Kontratı çerçevesinde diplomatik temsilciliklerin dokunulmazlıklarına hürmet gösterilmesinin değerine vurgu yapan Borrell, ülkedeki AB vatandaşlarının güvenliğinin sağlanmasını istedi. Borrell, dış aktörlerin çatışmayı körüklemekten kaçınması gerektiğini tabir ederek, bölgesel ve milletlerarası arabuluculuk eforlarını da desteklediklerini bildirdi.

Ne olmuştu?

Sudan’ın başşehri Hartum’da ve çeşitli kentlerde, 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç Süratli Dayanak Güçleri’nin (HDG) ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDG ortasında ‘HDG’nin büsbütün orduya katılmasını’ öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Kumandanı Abdulfettah el-Burhan’ın, orduyla çatışan HDG’nin feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını ve bu temele nazaran davranılacağını bildirmişti.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, 18 Nisan itibariyle hayatını kaybedenlerin sayısının 270’e yükseldiğini belirtmişti. Sudan ordusu da memleketler arası taraflarca önerilen 24 saatlik ateşkes davetine saat 18.00’den itibaren uyacaklarını açıklamıştı. Ama açıklanan ateşkese uyulmamış, çatışmalar büyük ölçüde devam etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir