”Kodokushi” İran’da en iyi belgesel ödülü aldı

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ensar Altay‘ın üstlendiği “Kodokushi”, İran’da düzenlenen 8. Shahr Memleketler arası Sinema Şenliği’nden “Uluslararası En Yeterli Belgesel” ödülüyle döndü.

Ödüle ait memnuniyetini lisana getiren Altay, Kodokushi’nin birçok memleketler arası şenlikte gösterildiğini ve çeşitli kategorilerde mükafatlar aldığını belirterek, “Kodokushi’yi yapmış olmak konusunda en büyük memnuniyetim, izleyenleri kendi hayatları hakkında düşündürme gücü” dedi.

Altay, dünyanın pek çok farklı yerinde, Kodokushi’yi izleyenlerden emsal reaksiyonlar aldığının altını çizerek, “Özgür birey olmak için verilen gayretin sonu, toplum açısından hiç de ülkü görünmüyor. Görünen o ki çağdaş birey, süratle sevgisiz, karanlık bir sona gerçek gidiyor. Bunun tahlili nedir diye soruyorlar. Ben de izleyici sayısı kadar tahlil yolu olduğunu söylüyorum. Zira yeterli dizayn edilmiş kurallar, kalkınmış bir iktisat, size konforlu ve inançlı bir hayat sunabilir lakin kalbinize sevgiyi sizden diğer kimse koyamaz” değerlendirmesini yaptı.

Japonya’da yaşanan yalnız vefatları bahis alan TRT World imali “Kodokushi”, ulusal prömiyerini 8. Boğaziçi Sinema Festivali’de yapmış ve Milletlerarası Heyet Özel Ödülü’ne layık görülmüştü. Milletlerarası prömiyerini 24. Milletlerarası Şangay Sinema Şenliği’nde yapan sinema, şenliğin büyük mükafatı Altın Kadeh’e aday gösterilmişti.

“Modern hayat biçiminin insanları yalnız bıraktığı” fikrinden ilham alan belgeselin, öldükten haftalar sonra fark edilen şahısların yalnız vefatlarını ele aldığı öğrenildi.

Görüntü direktörlüğünü Kürşat Üresin‘in yaptığı sinemanın konusu özetle şöyle:

“Norihito, karşılaştığı yalnız ölümlerin tesiriyle kendi geçmişinde yaptığı yanılgıları düzeltmeye karar verir. Lakin bu efor onun hayatında beklenmedik yeni problemlere yol açacaktır. Yaşlı Muramatsu ise toplumsal bir tecritte sessizce hayatını yaşamaktadır. Yaklaşan Sakura Şenliği onun bahtını değiştirmek için bir umut ışığı olur. Dünyada var olmak için kendine bir sebep bulabilecek midir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir