Paralar Hazine’ye Devredildi: ‘Vicdansız Bir Yaklaşım’

Aziz Nesin’in kurduğu Nesin Vakfı’nın blokeli hesaplarındaki yaklaşık 2 milyon lira, Hazine’ye devredildi. Vakıf yöneticisi Süleyman Cihangiroğlu, kararı ‘vicdansızlık’ olarak yorumladı.

Kaymakamlık hesapları bloke etmişti

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran; Çatalca Kaymakamlığı’nın 12 Nisan tarihli kararıyla, müsaadesiz yardım toplandığı argümanıyla ve 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunun 7’nci hususuna muhalefet edildiği gerekçesiyle Nesin Vakfı’nın Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’ndaki hesaplarını bloke etmişti. Kaymakamlık, 27 Aralık 2022 tarihinde ise vakfın banka hesaplarında bulunan 1 milyon 970 bin TL’nin Hazine’ye aktararak hesaplardaki blokeyi kaldırmaya karar verdi.

‘Bu karar hangi vicdana sığar’

Karar reaksiyon gösteren Nesin Vakfı yöneticisi Süleyman Cihangiroğlu, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Kamuya açık alanda kumbara koymadık, kapı kapı dolaşarak insanlardan para toplamadık. Bizim projelerimiz her daim internet sitemizde ve toplumsal medya sayfalarımızda yer alıyor. Biz bağışçılarımız hesap vermekle mükellefiz. Münasebetiyle biz bu halka karşı borcumuzdan kaynaklı olarak ve Aziz Nesin’in de vasiyeti gereği her kuruşun hesabını veriyoruz‘ dedi. 

Yapılan bağışlara el koymak hangi vicdana sığar? Hangi kanuna sığar?‘ diye soran Cihangiroğlu ‘Hesaplarımızdaki yaklaşık 2 milyon TL hazineye aktarıldı. Bu hesaplar birebir vakitte vakfın kira gelirlerinin, telif gelirlerinin de yattığı banka hesapları. Bu hesaplarda biriken para, bağışlar ve gelirlerimiz ve hesap bloke edildiği için kullanılamadı. Hiçbir formda dokunmadık o paralara. O gün de ‘2 milyon TL’yi bloke edin fakat hesabı kullanmamıza müsaade verin’ dedik fakat buna onay vermediler” değerlendirmesini yaptı.

Nesin Vakfı’nın Çatalca Gökçeali Mahallesi’ndeki 7 bin 955 metrekarelik yerinin mülkiyetinin de kamuya geçirilmesi isteniyor.

“Vakfımızın Çatalca’daki merkezinin yanındaki yerde de hâlâ şerh var. Bu arazi bizlere Aziz Nesin’in vasiyetiydi. Arazi satılacağı vakit, arazinin sahibi beyefendi, Nesin Vakfı’nın yarattığı inanç ve itibar nedeniyle bize çok daha ucuza vermişti. Bize 3 milyon TL’ye satabileceği bu araziyi 2 milyon TL’ye vermişti. Araziyi alırken ‘Yardım kampanyası düzenlediniz ve para toplayıp bu araziyi aldınız. Dolaysısıyla bu araziyi istiyoruz’ diyorlar. Bu süreçte projelerimizin birçoklarını askıya aldık. Uzun müddettir baskı altındayız. Yeri geldi çalışanlarımızın maaşlarını erteledik. ‘Bu ay maaşlarınızı gecikmeli vereceğiz’ dedik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir