Uzun süreli uçak yolculuklarında vücudunuzda nasıl değişiklikler olduğunu merak ettiniz mi? Gelin yakından bakalım…

Dünyamızın büyüklüğü sebebiyle birtakım uçak seyahatleri çok uzun sürebiliyor. Ortalarda verilen duraklamalarla birlikte, kimi uçuşlar 24 saate yakın sürüyor. Avustralya’nın tanınan havayolu firması Qantas, 2025 yılında hiçbir duraklama olmaksızın Avustralya’nın doğusundan Londra’ya yapılacak uçuşlara başlanacağını, bu seyahatlerin 19 saate yakın süreceğini söyledi.

Peki bu kadar uzun seyahatler, yolcu sıhhatini nasıl tesirler?

Susuz kalabilirsiniz

Dehidrasyon (vücudun susuz kalması) uzun periyodik uçak seyahatlerinde sık görülür. Boğaz, burun ve cildinizdeki kuruluğun sebebi budur. Uçuş müddeti uzadıkça dehidrasyon riski artar.
Bunun sebebi, uçak içerisindeki nem düzeyinin düşük olmasıdır. Uçak kabininde dolaşan hava, dışarıdan alınarak kabine verilir. Uçakların bulunduğu yüksek irtifalardaki hava ise hayli kurudur.
Dehidrasyonun bir öteki sebebi de uçakta kâfi ölçüde su içmemektir. Bu durumu önlemek için uçağa binmeden ve uçaktayken çokça su içmeye itina gösterin.

Kulaklarınız, sinüsleriniz, bağırsağınız ve uykunuz etkilenebilir

Kabin basıncı değiştikçe, bedendeki hava da reaksiyon verir. Uçak yüksek irtifalara çıktıkça basınç düşer, hava genleşir. Uçak alçalırken de tam zıddı olur. Bu durumlar aşağıdaki sıkıntılara yol açabilir:
Kulak ağrısı. Kulak zarının 2 tarafındaki basıncın farklı olması durumunda, kulak zarının üzerinde bir basınç oluşur.
Baş ağrıları. Sinüslerinizde bulunan havanın genişlemesi sebebiyle ortaya çıkar.
Bağırsak problemleri. Uzun periyodik uçuşlarda bağırsaklarınızın biraz farklı davranması beklenen bir durumdur.
Öte yandan biraz uykulu da hissedebilirsiniz. Bunun sebebi, yüksek irtifalarda bedeninizin olağanda olduğu kadar oksijen alamamasıdır. Beden yavaşlayarak kendini müdafaaya alır bu da sizi uykulu hale getirir.

Pıhtı oluşabilir

Uzun mühlet hareketsiz olma nedeniyle kanda pıhtı oluşabilir. Bu durum önemli bir problemdir. Kimi durumlarda bacaklarda oluşan pıhtılar dolanım yoluyla akciğerlere ulaşabilir, buna pulmoner embolizm ismi verilir.
Uçakta fazla hareket etmiyor ve aşağıdaki risk faktörlerini taşıyorsanız, pıhtı riskiniz normaldekinden daha fazladır:

Saat farkı, radyasyon

Farklı vakit dilimlerine seyahat etmek, “jet lag” olarak isimlendirilen bir duruma yol açar. Beden gelinen yerdeki vakit diliminde olduğunu düşündüğünden seyahat edenler farklı vakit dilimlerine gitmekte zahmet çeker.
Uzun uçuşlar, seyahate nazaran değişmekle birlikte daha fazla vakit diliminin değişmesi manasına gelir. “Jet lag” bilhassa doğuya hakikat seyahat edildiğinde, 3 yahut daha fazla vakit dilimini değiştiğinde daha güç hale gelir.

Uzun ara uçuşları sık yapıyorsanız, havada uzun mühlet geçirirsiniz ve kozmik radyasyona daha fazla maruz kalırsınız. İsminden anlaşılabileceği üzere, bu radyasyon uzaydan gelir, kanser ve üreme meseleleri riskini arttırır. Mevcut bilimsel bilgiler ışığında, kozmik radyasyona maruz kalmanın hangi düzeye kadar inançlı olduğunu söylemek güç
Uçağa seyrek biniyorsanız, bunun sorun olma ihtimali düşük. Fakat gebeyseniz yahut diğer dertleriniz varsa, seyahatinizi planlamadan evvel hekiminizle görüşün.

Özet

Özellikle Avustralya ve Avrupa ortasında yapılan uzun, duraksız uçuşlara bedenin nasıl reaksiyon verdiğini anlamaya yönelik araştırmalar şimdi erken evrelerde. O vakte dek, şayet olağan bir uzun uçak seyahati yapacaksanız tavsiye kolay. Hava yolunun size verdiği tavsiyeleri takip edin, gerekli görüyorsanız uçuş öncesinde hekiminizi ziyaret edin. Uçuş sırasında yürümek ve hareket etmek için fazladan uğraş gösterin, bulaşıcı hastalıklara karşı maske takın, el hijyenini sağlayın ve kâfi su için. Uçuş sonrası endişelendiğiniz bir belirtiniz varsa vakit kaybetmeden bir sıhhat kuruluşuna başvurun. Kanda pıhtıların oluşması ve damarlarınızda ilerlemesi birkaç saat yahut gün sürebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir