SGK’dan “Emeklilere yüzde 30’dan daha düşük zam yapıldı” iddiasına yanıt

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), “EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabı yapılmayacak hem TÜFE hem de refah hissesi dikkate alınarak aylıklar ödenecektir” açıklamasını yaptı.

SGK, kimi basın yayın organlarında emeklilere yüzde 30 oranından daha düşük artırım yapıldığına yönelik çıkan haberler nedeniyle bugün yazılı açıklama yaptı. SGK tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Bazı basın yayın organlarında emeklilere yüzde 30 oranından daha düşük artırım yapıldığına yönelik çıkan haberler nedeniyle aşağıda yer alan açıklamaları yapma gereksinimi doğmuştur. Sigortalıların aylıkları, hizmetin geçtiği devirlerde geçerli olan aylık bağlama sistemlerinde belirtilen kurallar çerçevesinde aylık talep yılı temel alınarak hesaplanmaktadır. Sigortalının gün ve çıkarlarında bir değişiklik olmasa da her yılın TÜFE, gelişme suratı, aylık artışı dataları farklı olduğundan talep yılına nazaran aylık ölçüsü değişebilmektedir.

“EYT SİGORTALILARI İÇİN FARKLI BİR AYLIK HESABI YAPILMAYACAK”

2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak üzere 2023 yılı talepte bulunanların aylıkları da yüzde 30 oranında artırılmıştır. Aylık hesaplama sisteminde bir değişiklik yapılmamış, mevcut yasal düzenlemelerde yer alan kurallar çerçevesinde aylıklar hesaplanmaktadır. Ayrıyeten, EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabı yapılmayacak hem TÜFE hem de refah hissesi dikkate alınarak aylıklar ödenecektir.

Yapılan son düzenleme ile en düşük aylık ölçüsü belge bazında 5 bin 500 TL’ye yükseltilmiş olduğundan 5 bin 500 TL’nin altında emekli aylığı ödendiğine yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir