İspanya, ekonomik krize karşı zenginlere ek vergi getiriyor

İspanya Maliye Bakanı Maria Jesus Montero, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte başlayan yüksek enflasyon ve güç krizi problemlerine karşı zenginlerden ek vergi alınmasına yönelik çalışma başlattıklarını söyledi.

Montero, mecliste gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yüksek gelirliler ve güç şirketleri üzere harikulâde yarar sağlayanlardan daha fazla gayret göstermelerini istememiz gerekiyor.” dedi.

Koalisyon hükümetinin küçük ortağı çok sol görüşlü Unidas Podemos ittifakının talebi olan “zenginlerden daha fazla vergi alınmasıyla” ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydeden Montero, süreksiz olacak ek vergilerin 1 Ocak 2023’ten itibaren yürürlüğe girmesinin amaçlandığını söyledi.

İspanya’nın yaşadığı ekonomik problemlerden ötürü vergi konusu daima gündemde olurken, ülkedeki 17 özerk idarenin lokal hükümetleri son günlerde farklı vergi indirimleri kararları alıyor.

Son olarak Endülüs özerk idaresi hükümetinin aldığı gelir vergisini kaldırma kararını başka bir özerk idare olan Murcia da uygulayacağını duyurdu.

Merkezi hükümet ise “vergi mevzularının devlet siyaseti olması gerektiğini” savunarak, bilhassa muhalefetteki sağ partilerin iktidarda olduğu lokal idarelerde alınan mali kararları eleştiriyor.

Hükümet, bu hafta başında doğal gazda KDV’yi yüzde 21’den yüzde 5’e indirmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir